Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby v únoru: Po 16 měsících opět v mínusu

17.4.2001 9:22
Autor: 

Maloobchodní tržby v únoru meziročně poklesly o 1%. Naposledy byl meziroční přírůstek tržeb záporný v říjnu 1999. Za poklesem stojí do jisté míry nižší počet pracovních dní v letošním roce. Dalším důvodem nízkých maloobchodních tržeb je rychlý růst tržeb loni v únoru, kdy se tržby zvýšily o 10,3%. Nicméně i po započtení těchto efektů jsou maloobchodní tržby nízké. Ve srovnání s lednem poklesly tržby ve stálých cenách po sezónním očištění o 2,2%.

K poklesu maloobchodních tržeb přispělo především snížení tržeb z prodeje pohonných hmot o 10%. Je zajímavé, že k tomu došlo po několikaměsíčním poklesu cen pohonných hmot. Pokles prodeje pohonných hmot tedy nelze vysvětlit vysokými cenami. Důležitým vysvětlujícím faktorem je skutečnost, že loni v únoru se tržby z prodeje pohonných hmot zvýšily o 14,3%, což ustavilo příliš vysokou hodnotu, na to aby byla v letošním roce zopakována či překonána.

Spotřebitelská poptávka místo očekávaného vzestupu spíše zpomaluje. Příčinou je pravděpodobně příliš pomalý růst reálných mezd. Přírůstky průměrné reálné mzdy v průmyslu a ve stavebnictví se v současné době pohybují mezi jedním až dvěma procenty. Situace domácností se tak nemůže zlepšit natolik, aby se to projevilo v jejich útratách v obchodech. Kromě poklesu tržeb z prodeje pohonných hmot došlo ke snížení tržeb také v potravinářských prodejnách (o 5,3%) a prodejnách se smíšeným zbožím s převahou potravin (o 1,9%). Prodej nepotravinářského zboží se téměř nezměnil. Jediným růstovým maloobchodním sektorem se tak stal prodej a opravy motorových vozidel. O tom, že domácnosti utrácely v únoru méně svědčí také pokles tržeb ze služby převážně osobního charakteru o 7%. Domácnosti tedy neutrácely více ani za zboží ani za služby.

V souvislosti s pokračujícím růstem v průmyslu a stavebnictví se nadále příznivě vyvíjí tržby v dopravě, jež se v únoru meziročně zvýšily o 9,5%. Slušné hodnoty růstu vykazují také spoje (v únoru 10,9%). Ve srovnání s předchozími měsíci je však patrné postupné zpomalování. To souvisí se zpomalením boomu v telekomunikacích, zejména v oblasti mobilní telefonie. Vývoj maloobchodních tržeb naznačuje velmi pomalý růst spotřebitelské poptávky, ze kterého by neměly pramenit inflační rizika. Centrální banka se tedy nemusí obávat negativního vývoje inflačních prognóz. Nízká poptávka nedává obchodníkům příliš prostoru pro výraznější zvýšení cen.

Očekáváme, že v letošním roce vzrostou maloobchodní tržby o 4,5%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data