Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ceny zahraničního obchodu v únoru: Obrat ve vývoji směnných relací

13.04.2001 10:55
Autor: 

V únoru se dovozní i vývozní ceny mírně snížily. Dovozní ceny meziměsíčně klesly o 0,4% a meziročně jsou tak vyšší o 3,6%. Vývozní ceny se také snížily o 0,4%, meziročně jsou tak vyšší o 4,2%. Směnné relace se v únoru v porovnání s lednem nezměnily, meziročně se zlepšily o 0,6%. Dovozní ceny se snížily ve všech skupinách. Nejvýrazněji poklesly ceny dovážených potravin o 1,7%, což souvisí s vývojem cen potravin a zemědělských komodit na světových trzích. Vývozní ceny se vyvíjeli diferencovaněji, ve většině skupin však došlo k poklesu. Nejvíce klesly ceny surovin (bez paliv) o 1,6%.

Z pohledu vývoji domácích spotřebitelských cen je pozitivní pokračování poklesu dovozních cen. Dovozní ceny klesají již třetí měsíc v řadě. Ještě v listopadu rostly dovozní ceny meziročně o 11%, v únoru již pouze o 3,6%. Tento vývoj by měl zmírnit tlaky na růst spotřebitelských i produkčních cen.

Pro vývoj zahraničního obchodu je důležité pokračující příznivý vývoj směnných relací, které vyplývá z rychlejšího růstu vývozních cen před růstem cen dovozu. V únoru se dokonce poprvé od března 1999 zlepšily směnné relace i v meziročním porovnání. Nepříznivý vývoj směnných relací v loňském roce byl hlavním důvodem prohloubení schodku obchodní bilance. Vývoj v letošním roce zatím nenaznačuje, že by se loňský scénář měl opakovat. Cenové vlivy již v současnosti nepůsobí ve směru prohlubování schodku obchodní bilance a běžného účtu platební bilance.

Zároveň s indexy cen zahraničního obchodu zveřejnil Český statistický úřad indexy světových cen. Ve všech sledovaných skupinách, tj. kovy, ropa a zemní plyn, textilní suroviny, potraviny a oleje, došlo v březnu k poklesu. Nejvíce poklesly ceny ropy, o 7,5%, a zemního plynu, dokonce o 18,5%. Celkový index světových cen se meziměsíčně snížil o 11,5%, meziročně je nižší o 5,3%. Díky tomu se mohly příznivě vyvíjet také domácí produkční ceny, které v březnu vykázaly jen velmi mírné zvýšení o 0,1%. Vývoj světových cen surovin indikuje, že můžeme očekávat relativně příznivý výsledek zahraničního obchodu za březen. Vývoj cen surovin na světových trzích by se měl příznivě projevit také ve vývoji cen zahraničního obchodu a následně také v domácích produkčních a spotřebitelských cenách.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data