Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ceny zahraničního obchodu v únoru: Obrat ve vývoji směnných relací

13.04.2001 10:55
Autor: 

V únoru se dovozní i vývozní ceny mírně snížily. Dovozní ceny meziměsíčně klesly o 0,4% a meziročně jsou tak vyšší o 3,6%. Vývozní ceny se také snížily o 0,4%, meziročně jsou tak vyšší o 4,2%. Směnné relace se v únoru v porovnání s lednem nezměnily, meziročně se zlepšily o 0,6%. Dovozní ceny se snížily ve všech skupinách. Nejvýrazněji poklesly ceny dovážených potravin o 1,7%, což souvisí s vývojem cen potravin a zemědělských komodit na světových trzích. Vývozní ceny se vyvíjeli diferencovaněji, ve většině skupin však došlo k poklesu. Nejvíce klesly ceny surovin (bez paliv) o 1,6%.

Z pohledu vývoji domácích spotřebitelských cen je pozitivní pokračování poklesu dovozních cen. Dovozní ceny klesají již třetí měsíc v řadě. Ještě v listopadu rostly dovozní ceny meziročně o 11%, v únoru již pouze o 3,6%. Tento vývoj by měl zmírnit tlaky na růst spotřebitelských i produkčních cen.

Pro vývoj zahraničního obchodu je důležité pokračující příznivý vývoj směnných relací, které vyplývá z rychlejšího růstu vývozních cen před růstem cen dovozu. V únoru se dokonce poprvé od března 1999 zlepšily směnné relace i v meziročním porovnání. Nepříznivý vývoj směnných relací v loňském roce byl hlavním důvodem prohloubení schodku obchodní bilance. Vývoj v letošním roce zatím nenaznačuje, že by se loňský scénář měl opakovat. Cenové vlivy již v současnosti nepůsobí ve směru prohlubování schodku obchodní bilance a běžného účtu platební bilance.

Zároveň s indexy cen zahraničního obchodu zveřejnil Český statistický úřad indexy světových cen. Ve všech sledovaných skupinách, tj. kovy, ropa a zemní plyn, textilní suroviny, potraviny a oleje, došlo v březnu k poklesu. Nejvíce poklesly ceny ropy, o 7,5%, a zemního plynu, dokonce o 18,5%. Celkový index světových cen se meziměsíčně snížil o 11,5%, meziročně je nižší o 5,3%. Díky tomu se mohly příznivě vyvíjet také domácí produkční ceny, které v březnu vykázaly jen velmi mírné zvýšení o 0,1%. Vývoj světových cen surovin indikuje, že můžeme očekávat relativně příznivý výsledek zahraničního obchodu za březen. Vývoj cen surovin na světových trzích by se měl příznivě projevit také ve vývoji cen zahraničního obchodu a následně také v domácích produkčních a spotřebitelských cenách.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.08.2022
15:33Způsobí růst amerických sazeb finanční krizi v Asii? Podle ekonomů se tamní ekonomiky již dostatečně poučily
8:47Víkendář: Malování rtěnky na prase a konkurence Tesly podle Ark Investment
13.08.2022
15:31Je čaj ESG?
8:18Víkendář: Deflace bude podle Ark Investment větším problémem než inflace. Nasdaq už není, co býval
12.08.2022
17:29Plynovod ze Španělska do Francie už na jaře. Kdy a zda až do střední Evropy?
17:26Změna investičního a ekonomického režimu – část první
16:07Inflační tlaky polevují a do akcií a dluhopisů se opět začíná vlévat hotovost
16:00Perly týdne: Tematická akciová třicítka, polevující tlaky ve vertikálách a cyklické dno za námi
15:55Odbyt Škody Auto se v červenci snížil o 18 %, tempo poklesu ale zpomalilo
14:47Analýza SecDev: Rusko krade Ukrajině rozsáhlá naleziště surovin za biliony dolarů
14:27Příliš úzká orientace ESG investorů zhoršuje energetickou krizi, varuje analytik Goldman Sachs
12:48Apple letos očekává stabilní prodeje iPhonů i přes zpomalení na trhu
10:12Platba za tranzit ruské ropy do Česka dorazila do banky příjemce, uvádí Transněfť. Nyní se čeká na potvrzení Ukrajiny
10:06Pro růst sazeb ČNB o celých 100 bps hlasovali Mora a Holub, ukazuje záznam z jednání bankovní rady. Většina ale prosadila stabilitu
9:18Britská ekonomika klesla ve druhém kvartálu o 0,1 procenta mezikvartálně
9:12Rozbřesk: Česká ekonomika? Nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo..
8:49Evropské ceny elektřiny se včera vyšplhaly na nové rekordy, hladina v Rýnu dnes klesne pod kritickou mez a futures jsou lehce nad nulou  
8:30Sazby hypoték stouply na 5,4 procent. Objem klesl meziměsíčně o více než třetinu
6:40BofA: Obrat k hrdličkám se nekoná, trh ještě nemusí být na dně, u zisků vládne velký optimismus
11.08.2022
22:00Akcie v USA odevzdaly zisky ze začátku obchodování  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data