Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Míra nezaměstnanosti se v březnu snížila, regionální rozdíly však přetrvávají

9.4.2001 9:49
Autor: 

Míra nezaměstnanosti se v březnu podle očekávání snížila z únorových 9,0% na 8,7%. Pokles byl nepatrně výraznější než náš odhad (8,8%), ve srovnání s březnem 2000, kdy nezaměstnanost dosáhla 9,5%, jde však o výrazné snížení. Bez práce tak bylo koncem března přes 450 tisíc "práceschopných" obyvatel České republiky. Podporu v nezaměstnanosti však pobíralo jen 150 tisíc registrovaných nezaměstnaných, tj. jedna třetina. Zbytek pobírá jiné formy sociální podpory, především proto, že jsou registrováni jako nezaměstnaní déle než 6 měsíců. Podíl registrovaných nezaměstnaných, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti se snižuje, před rokem byl ještě téměř 40%. Ačkoliv vláda neposkytuje příliš informací o průměrné délce období nezaměstnanosti, dá se usuzovat, že se postupně zvyšuje. To není dobré, protože čím déle nezaměstnaný zůstává bez práce, tím těžší je pro něj vrátit se do práce.

Zatímco úřady práce registrovaly v březnu necelých 45 tisíc nových žadatelů o práci, 44 tisíc lidí našlo práci a 15 tisíc uchazečů úřady práce vyřadily z důvodu odchodu do důchodu či neplnění podmínek. Ačkoliv "obrátka" nezaměstnaných se zpomaluje, stále platí, že zhruba každý desátý nezaměstnaný najde během měsíce nové zaměstnání, což je v mezinárodním porovnání dobrý výsledek. Pomalu se zvyšuje nabídka volných míst na úřadech práce: v březnu měly registrováno přes 55 tisíc volných míst, o třetinu více než před rokem.

Regionální nerovnosti v míře nezaměstnanosti se nemění: nejvyšší nezaměstnanost má stále okres Most (21,6%), následovaný Karvinou, Teplicemi a Bruntálem, tedy okresy ze severních Čech a severní Moravy. Nejnižší nezaměstnanost má okolí Prahy: okresy Praha východ a západ (pod 3%), Benešov a Mladá Boleslav. Již více než pět let je tedy malá Česká republika rozdělena na prosperující část a na oblasti postižené (nutnou) restrukturalizací. Tristní je, že ani po pěti letech se nezdá, že by se obrovské rozdíly v nezaměstnanosti snižovaly. Poměrně velkorysý sociální systém, který nebere v potaz regionální rozdíly, umožňuje především větším rodinám poměrně pohodlné přežívání i bez práce a regulací ochromený trh s byty neúměrně prodražuje bydlení v prosperujících částech země, takže přestěhování z Mostu či Karviné do Prahy je prakticky nemožné. Vzhledem k odhodlání českých politiků zachovat jak sociální systém tak regulaci nájemného nelze počítat se snížením regionálních rozdílů.

Míra nezaměstnanosti nepatří k nejostřeji sledovaným ukazatelům mezi investory na kapitálovém trhu. Nicméně, její pokles signalizuje oživování ekonomiky a měl by posloužit jako další argument pro nesnižování sazeb ze strany České národní banky.

(Martin Kupka)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba