Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Akciový trh - souhrn zpráv

28.3.2001 9:44
Autor: 

Index PX-50 ztratil 0,85 % a skončil na 442 bodech. Nejvíce se dařilo ČEZu, když několik zahraničních investorů přesunulo investice z telekomunikací právě do ČEZu. Tento titul získal 4,61 % na 102,15 Kč, během dne byla cena až na 102,70. České radiokomunikace byly naopak pod silným tlakem z Londýna, titul ztratil 6,53 % na 818 Kč. Prohlášení z ministerstva financí vyvolala nejistotu ohledně nadcházejícího rozhodnutí vlády o výsledku tendru. Český Telecom se obchodoval ve slušném objemu, na trhu byl silný prodejce. Celkový objem obchodování v úterý dosáhl 15,84 mil. USD. Dnes možná uvidíme vybírání zisků v ČEZ, prodejní tlak na Český Telecom může pokračovat, zvlášť když Evropa dnes otevírá poklesem.

ČEZ
ČEZ včera oznámil, že výsledky podle IAS za rok 2000 zveřejní ne v březnu, ale až v dubnu. Hlavním důvodem zdržení je prý změna metodologie IAS ohledně účtování nákladů spojených s uložením použitého jaderného paliva a s vyřazením jaderných zařízení z provozu po ukončení životnosti. Generální ředitelství cel oznámilo, že český export elektřiny byl v lednu a únoru na úrovni 2,13 TWh. Jelikož je český export elektřiny téměř výhradně dominován ČEZem, tento údaj naznačuje, že by letošní export ČEZ mohl být na podobné úrovni jako loni (kdy byl rekordně silný). I průměrná vývozní cena ČEZu zůstala podobná, takže i tržby z exportu by měly zůstat blízko loňské úrovni. Tohle je vcelku dobrá zpráva, nicméně ani ona, ani zdržení výsledků IAS za rok 2000 by dnes neměly mít významný dopad na titul ČEZ.

Komerční banka:
Dnes se koná řádná valná hromada Komerční banky. Její program zahrnuje především formální záležitosti (např. změny stanov). Jediným zajímavým bodem může být návrh na změnu Akciového motivačního programu, který má vést k tomu, že členové představenstva a dozorčí rady by měli být v příštích čtyřech letech odměňování z větší části akciemi KB.

Český Telecom Včera zveřejněné výsledky EuroTelu, 51% dceřiné společnosti Českého Telecomu, potvrzují pokračující expanzi. Čistý zisk po zdanění vzrostl o 11 % na 4,8 mld. Kč při nárůstu výnosů o 39 % na 28,3 mld. Kč. Provozní zisk se zvýšil o 5,5 %. Tento růst byl tažen velmi silným nárůstem penetrace na trhu mobilních telefonů v ČR (na 42 %) a posílením zákaznické báze samotného EuroTelu (zdvojnásobením na 2,17 mil. uživatelů). Na maržích se nicméně negativně podepsaly vyšší náklady na získávání klientů a ostatní náklady. Pokles v provozních maržích EuroTelu měl dopad i na konsolidované marže Českého Telecomu. Tento fakt byl však již znám dříve a včera zveřejněné výsledky nepřinesly žádné nové a podstatné informace, které by měly ovlivnit cenu akcií Českého Telecomu. Český Telecom zveřejní podrobné hospodářské výsledky za rok 2000 ve čtvrtek.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data