Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Únorová obchodní bilance dosáhla schodku -8.6 mld. korun; drama se nekoná

22.3.2001 9:10
Autor: 

Schodek obchodní bilance dosáhl v únoru 8,6 mld. Kč, což je o 1,4 mld. Kč více než v loňském únoru. Snížila se meziroční dynamika dovozu, na 21% z lednových 35,2%, i vývozu, na 21,2% z lednových 31,5%. Snížení dynamiky jde částečně na vrub vysokým hodnotám vývozu a dovozu v únoru loňského roku.

Pro únor bývá typické zvýšení dovozu i vývozu v porovnání s lednovými hodnotami. Zvýšení dovozu však bylo v předchozích dvou letech vyšší než zvýšení vývozu a schodek obchodní bilance se tak obvykle zvýšil. V únoru letošního roku tomu sice bylo také tak, ale v podstatě menší intenzitě. Vývoz i dovoz se zvýšily pouze o 2 mld. Kč a únorový schodek je jen 0,2 mld. Kč vyšší než lednový. Dvanácti měsíční deficit obchodní bilance se prohloubil na 132,5 mld. Kč. K poměrně příznivému vývoji obchodní bilance přispěly nižší schodek v obchodu s nerostnými palivy, tj. především s ropou a zemním plynem, a vysoké vývozy strojů a dopravních prostředků. Přestože na začátku února cena ropy na světových trzích vzrostla opět nad 30 dolarů za barel, dovoz nerostných paliv se snížil na 10,5 mil. Kč z lednových 11,9 mld. Kč. Vysvětlení spočívá v menším dovezeném množství nerostných paliv. V období od února do května bývá slabší poptávka po ropných produktech, a proto se dovážíme méně ropy. Zvýšení poptávky pak zpravidla přichází v letních měsících v souvislosti letní turistickou sezónou.

Pozitivní informací je vývoj vývozu strojů a dopravních prostředků. Tento vývoz se zvýšil o v únoru meziročně o 34,3%, zatímco dovoz podobného zboží rostl tempem o téměř deset procent nižším. K růstu vývozu tohoto zboží, jež představuje produkci s poměrně vysokou přidanou hodnotou (elektrotechnické výrobky, osobní automobily) přispívá zvýšení produkčního a exportního potenciálu českého průmyslu, na němž má významný podíl předchozí příliv zahraničního kapitálu. Za rok 1999 a rok 2000 přiteklo do ČR téměř 400 mld. Kč ve formě přímých zahraničních investic. Zřejmě již nastává období, kdy se tyto prostředky začínají projevovat hodnotách průmyslové produkce a vývozu. Možnost realizace českého vývozu je však podmíněna vývojem na hlavních exportních trzích. Dosavadní vývoj v zemích Evropské unie, ale i v zemích středoevropského regionu, byl pro český vývoz příznivý. Nadále pokračoval rychlý růst dovozu strojírenských výrobků, což svědčí o pokračující investiční aktivitě.

Pro letošní rok počítáme se schodkem obchodní bilance ve výši 135 mld. Kč. Hlavními faktory mírného prohloubení schodku pravděpodobně bude kombinace zrychlení růstu domácí poptávky, včetně poptávky po dovozu, a zpomalení zahraniční poptávky související s nižším hospodářským růstem v Evropské unii, a pro důležitém Německu. Také prognózy vývoje polské a maďarské ekonomiky ukazují na mírné zpomalení. Rychleji by však měla růst slovenská ekonomika, kam směřuje zhruba 6% českého vývozu. Otázkou zůstává vývoj cen ropy, o jejichž významu pro českou obchodní bilanci jsme se přesvědčili v loňském i předloňském roce.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba