Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Hrubý domácí produkt v roce 2000: Zmrtvýchvstání české ekonomiky

22.3.2001 9:05
Autor: 

Hrubý domácí produkt České republiky se v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně zvýšil o 3,9%. Za celý rok 2000 dosáhl hodnoty 1433,8 mld. Kč (ve stálých cenách roku 1995), což znamená zvýšení o 3,1% v porovnání s rokem 1999. Po propadu o 1% v roce 1997, 2,2% v roce 1998 a 0,8% v roce 1999 představuje výsledek za rok 2000 první příznivou zprávu o vývoji české ekonomiky, jež znamená definitivní tečku za recesí, která postihla českou ekonomiku v závěru minulého desetiletí.

K růstu hrubého domácího produktu ve čtvrtém čtvrtletí přispěly zejména zásoby a zvýšení přebytku v bilanci služeb. V posledním čtvrtletí se opakoval scénář ze čtvrtletí třetího. Hlavní roli hrály opět zásoby. Pro poslední čtvrtletí každého roku je typický pokles zásob související se zvýšenou poptávkou. V loňském čtvrtletí byl však pokles zásob nižší vzhledem k tvorbě zásob v předchozích čtvrtletích. Souvislost lze hledat s důvěrou obchodních firem v další zlepšování ekonomické situace v ČR, jež vede ke zvýšení zásob, aby byly schopny pokrýt zvýšenou poptávku, jež očekávají. Obdobně se chovají firmy v produkční sféře. S důvěrou v další růst poptávky zvyšují produkci na sklad. Dalším vysvětlením je fakt, že pořízené investiční zboží je nejdříve evidováno jako zásoba a teprve po převedení do hmotného investičního majetku se promítne do tvorby fixního kapitálu. Změně zásob lze připsat podíl na růstu HDP ve výši 3,6%. Významně k růstu hrubého domácího produktu přispěl také vývoz služeb. Zvýšení vývozu služeb souvisí s masivním přílivem zahraničních investic a poskytováním služeb zahraničním investorům, jež začali vstupovat do české ekonomiky v podstatně větším měřítku v posledních dvou letech. Po odečtení dovozu služeb lze zahraničnímu obchodu se službami přispat podíl na růstu HDP ve výši 2,3%.

Investice, tvorba fixního kapitálu se meziročně zvýšily o 3,8%. Jejich příspěvek lze vyčíslit na 1,6 %. Poněkud nečekaně nízký přírůstek vykázala spotřeba domácností, která se zvýšila pouze o 0,1 %. Stejný byl i její příspěvek k růstu HDP. Spotřeba vlády se v posledním čtvrtletí snížila o 1,4%. V posledním čtvrtletí sice došlo k vyššímu čerpání výdajů ze státního rozpočtu, výdaje však směřovaly především do mandatorních výdajů. Na vládní spotřebu a investice zbylo méně prostředků. Reálný dovoz rostl rychleji než vývoz, příspěvek čistého vývozu, tj. vývoz minus dovoz, včetně služeb, byl záporný ve výši -1%.

Tahounem hospodářského růstu se v loňském roce staly investice a tvorba zásob, jež převzaly štafetu od čistého vývozu. Spotřeba domácností rostla v loňském roce mírným tempem. Strukturu hospodářského růstu lze považovat za příznivou. Rychlý růst investic přispívá ke zvýšení produkčního potenciálu české ekonomiky, což snižuje riziko nerovnováhy mezi poptávkou a nabídkou. Spotřebitelská poptávka se vyvíjí umírněným tempem, takže nevznikají postřehnutelné inflační impulsy. Rychlý růst investiční poptávky však významně zatěžuje zahraniční obchod a je jedním ze zdrojů zvyšování schodku obchodní bilance a běžného účtu.

Na oživení domácí ekonomiky má významný podíl zahraniční kapitál. Masivní příliv přímých zahraničních investic v roce 1999 a v loňském roce se stal hlavním zdroje, jež inicioval obnovení investiční aktivity v české ekonomice.

Hospodářský růst vykázal tendenci ke zrychlování i přes zhodnocení koruny vůči euru a nezměněné úrokové sazby centrální banky. Proto při pokračování příznivého vývoje neočekávám další snižování úrokových sazeb. Období zrychlování hospodářského růstu by se naopak dalo vhodně využít ke stabilizaci veřejných financí. V období poklesu tempa růstu či recese by se reformy prováděly hůře.

Hospodářský růst v ČR však stále není dostatečně rychlý k tomu, aby docházelo ke snižování rozdílu v hospodářské úrovně ČR a zemí Evropské unie, kde se v loňském roce hrubý domácí produkt zvýšil o 3,4%. Rychleji rostla také polská ekonomika (4,1% v roce 2000). Výsledky z Maďarska ještě nejsou známy, ale dosavadní výkonnost maďarské ekonomiky naznačuje, že růst HDP byl v roce 2000 v Maďarsku výrazně vyšší než v ČR. Ze srovnatelných ekonomik rostla pomaleji jenom Slovenská ekonomika (2,2% v roce 2000).

V letošním roce očekáváme další mírné zrychlení hospodářského růstu. Za celý rok 2001 by se měl hrubý domácí produkt zvýšit o 3,3%. Hlavním faktorem by se měly stát opět investice.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data