Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ceny zahraničního obchodu: směnné relace se zlepšují

16.03.2001 11:12
Autor: 

ČSÚ zveřejňuje od února letošního roku nově v rámci rychlých informací údaje o vývozních a dovozních cenách. V lednu poklesly vývozní ceny meziměsíčně o 0,2% a ceny dovozu klesly o 0,6%. Směnné relace se tak v lednu mírně zlepšily.

K poklesu obou cenových indexů přispělo především snížení cen nerostných paliv, za kterým lze hledat snížení cen ropy na světových trzích v předchozím měsíci. Dovozní ceny nerostných paliv poklesly o 6%, vývozní ceny o 4,4%. V samotném lednu se sice ceny ropy příliš nelišily od prosincových cen, dovozci a vývozci však obvykle mají uzavřeny kontrakty s mírným předstihem, přičemž ceny u těchto kontraktů se odvíjí spíše od aktuálních cen. Pokles dovozních a vývozních cen ropy v lednu tak reflektuje pokles ceny ropy na světových trzích v průběhu prosince. V meziročním porovnání však vývozní i dovozní ceny výrazně vzrostly. Vývozní ceny o 9,4%, dovozní ceny o 28,7%. Tato skutečnost částečně vysvětluje, proč jsou schodky zahraničního obchodu v této komoditní skupině vyšší než ve stejném období minulého roku. V lednu 2000 byl schodek v této skupině 7,2 mld. Kč, letos v lednu 9,1 mld. Kč. Druhým faktorem, jež se podílí na tomto vývoji, je rostoucí domácí poptávka.

Dalším faktorem, jež přispěl k poklesu vývozních i dovozních cen bylo posílení koruny vůči oběma stěžejním měnách pro český zahraniční obchod, tj. euru a dolaru. Koruna vůči oběma měnám v lednu posílila o necelé procento (0,9%).

V ostatních komoditních skupinách se ceny dovozu i vývozu změnili pouze mírně. Z pohledu dopadu inflaci, lze hodnotit pozitivně pokles dovozních cen. Na rozdíl od loňského roku by dovozní ceny měly přispívat podstatně méně. V průběhu loňského roku rostly dovozní ceny meziročně v průměru o 12%. Vývoj dovozních však dopadá různě na různé cenové indexy. Zatímco dovozní ceny komodit ovlivňujících spotřebitelské ceny se vyvíjely diferencovaně, tj. některé vzrostly, jiné klesly, dovozní ceny komodit ovlivňujících průmyslové produkční ceny jednoznačně klesaly. To implikuje výraznější pozitivní dopad na vývoj indexu cen průmyslových výrobců.

V příštích měsících bude stejně jako v minulých měsících záležet nejvíce na vývoji cen ropy a zemního plynu na světových trzích. V průběhu února se tyto ceny opět mírně zvýšily, v březnu sice klesly, ale více o jejich vývoji v blízké budoucnosti budeme vědět po rozhodnutí organizace OPEC. Prozatím se zdá, že by se směnné relace měly v letošním roce vyvíjet příznivěji, což by mělo pozitivně ovlivňovat schodek obchodní bilance, jež však bude stále více zatěžován rostoucí domácí poptávkou.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data