Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Mzdy v roce 2000: Státní úředník přišel zkrátka

09.03.2001 9:27
Autor: 

Český statistický úřad dnes zveřejnil údaje o vývoji mezd ve čtvrtém čtvrtletí 2000 a také celoroční údaje. Ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla průměrná mzda ve srovnání se stejným obdobím roku 1999 o 7,2% a činila 15 092 Kč. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 4,2 %, reálná mzda vzrostla o 2,9 %. V podnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda o 8,2 % na 15 469 Kč, reálná mzda vzrostla o 3,8 %. V nepodnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda o 4,0 % na 13 927 Kč, reálná mzda se snížila o 0,2 %.

V podnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda o 8,2 % na 15 469 Kč, reálná mzda vzrostla o 3,8 %. V nepodnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda o 4,0 % na 13 927 Kč, reálná mzda se snížila o 0,2 %.

Údaje o mzdách nabízí několik podnětů k analýze. Porovnání vývoje mezd v podnikatelské a nepodnikatelské sféře ukazuje, že státní zaměstnanci loni přišli zkrátka, neboť jejich reálná mzda se dokonce mírně snížila. To nelze hodnotit ani pozitivně ani negativně. Vzhledem k rozpočtovým problémům nevzniká příliš prostoru proto, aby si státní zaměstnanci výrazněji polepšili. Dochází tak rozvírání nůžek mezi vývojem mezd a životní úrovně lidí zaměstnaných ve státní sféře a lidí zaměstnaných či podnikajících ve sféře soukromé. Mzdy v nepodnikatelské sféře se navíc vyvíjejí jako na houpačce. V roce 1998 se díky naordinovaných balíčkům reálné mzdy ve státní sféře snížily. V roce 1999 se naopak poměrně výrazně zvýšily. Loni však opět klesaly. Příjem zaměstnanců v podnikatelské sféře se vyvíjí podstatně plynuleji.

Další otázkou je, zda reálné mzdy nerostou příliš rychle. Pro srovnání bychom potřebovali relevantní údaje o vývoji národohospodářské produktivity práce. Ty však nejsou k dispozici. Pomoci si však můžeme dvěma způsoby.

Při porovnání s vývoje mezd a produktivity v průmyslu a stavebnictví, je zřetelný výrazný předstih růstu produktivity práce před růstem reálných mezd. To znamená, že v těchto sektorech došlo k poklesu jednotkových mzdových nákladů.

Alternativou je porovnání vývoje mezd v celé ekonomice s hrubým domácím produktem a vývojem zaměstnanosti. Při očekávání růstu HDP o 2,6% by se mohlo zdát, že průměrná reálná mzda rostla příliš rychle. Vezmeme-li však do úvahy, že v loňském roce se průměrný evidenční počet zaměstnanců snížil o 2,8%, je výsledek porovnání podstatně příznivější. Zhruba lze propočítat, že v celé ekonomice se produktivita práce zvýšila o 5,5%, což dostatečně převyšuje zmíněný růst reálných mezd o 2,9%.

Tento vývoj umožňuje firmám snižovat relativní mzdové náklady vyjádřené jednotkovými mzdovými náklady. To by mělo vést k omezení růstu cen produkce a zvýšení konkurenceschopnosti na domácích i zahraničních trzích. Právě tyto důvody umožnily českým exportérům využít v loňském roce příznivou konjunkturní situaci v Evropské unii, především v Německu, ke zvýšení produkce a vývozu do tohoto teritoria.

Z pohledu inflačních dopadů lze mzdový vývoj také pozitivně. Mzdově nákladová inflace často bývá hlavním inflačním faktorem. Pro centrální banky tak bývá důležitější sledovat vývoj mezd, než vývoj cen energií či potravin. Stačí se podívat na komentáře FEDu, který nepřistoupil ke zpřísnění měnové politiky ani při rychlém růstu ekonomiky dokud se nezačaly objevovat náznaky zvýšení mzdové inflace. Pokles jednotkových mzdových nákladů ukazuje, že v tomto ohledu se ČNB podařilo dostatečně ovlivnit inflační očekávání, jež jsou velmi důležitým faktorem vývoje inflace samotné.

V letošním roce očekáváme mírně rychlejší růst nominálních i reálných mezd. Ovšem s ohledem na předpokládané zrychlení růstu ekonomiky při stagnaci či mírném poklesu počtu zaměstnanců by to nemělo představovat makroekonomický problém. Současné makroekonomické nerovnováhy, tj. schodek obchodní bilance a deficit veřejných financí, jsou generovány jinými faktory.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data