Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stavebnictví - leden 2001: Impozantní začátek

9.3.2001 9:05
Autor: 

Stavební výroba se v lednu zvýšila o výrazných 12,4%. Její zvýšení lze částečně připsat kalendářním variacím, letošní leden měl o jeden pracovní cen více než stejný měsíc loňského roku, a nízkému základu z loňského ledna, kdy stavební výroba vykázala pokles o téměř sedm procent. Nicméně i po očištění od vlivu počtu pracovních dní je výsledek slibný, +11%.

Faktorem, jež je třeba vzít do úvahy při hodnocení růstu stavební výroby a mzdového vývoje, je chřipková epidemie v lednu 2000, která snížila skutečný fond pracovní doby ve stavebnictví o zhruba 3 dny. To stlačilo loňské lednové statistiky a naopak zvýšilo letošní lednové statistiky. Zajímavé je, že ČSÚ začal uvádět také meziměsíční sezónně očištěné změny. V lednu 2001 se stavební výroba zvýšila o 0,7% ve srovnání s prosincem 2000. K růstu stavební výroby přispívá především výstavba inženýrských staveb. Jedná se zpravidla o realizaci velkých staveb investičního charakteru. To souvisí s růstem investičních výdajů v české ekonomice. Na nich se do značné míry podílí zahraniční kapitál ve formě přímých zahraničních investic. Částečně pomáhá zvýšení stavební výroby také rychlý růst stavebních prací prováděných v zahraničí. Nadále příznivě se vyvíjí produktivita práce ve stavebnictví. V lednu se meziročně zvýšily o 12,3% a to i přesto, že se výrazně zpomalilo tempo poklesu počtu zaměstnanců ve stavebnictví. Zatímco v loňském roce v loňském roce se snížil počet zaměstnanců o téměř 5%, letos v lednu jich ubylo již jen 1,8%. Produktivita práce si přesto udrželo vysoké tempo růstu.

Opatrně je nutno hodnotit mzdový vývoj. Průměrná mzda v nominálním vyjádření se sice zvýšila o 14,6%, ale do značné míry díky nízkým mzdám v loňském lednu z důvodu vyšší než obvyklé nemocnosti. V příštích měsících očekávám podstatně nižší hodnoty růstu nominálních i reálných mezd a tedy i relace mezi vývojem produktivity a reálných mezd.

Pro letošní rok očekáváme velmi mírné zrychlení růstu stavební výroby z loňských 5,3% na 5,5% za celý rok 2001.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data