Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Bankovní rada rozhodla o snížení sazeb v poměru hlasů 6:1

06.03.2001 11:00
Autor: 

Nejednohlasné rozhodnutí o snížení dvoutýdenní repo sazby ukazuje, že rozhodování asi nebylo tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. O tom svědčí také diskuse, v níž padla řada argumentů proti snížení sazeb. Mezi nejdůležitější argumenty patří domněnka, že současný hospodářský růst se již pohybuje nad úrovní růstu potenciálu české ekonomiky. To znamená, že dochází k uzavírání produkční mezery, která vznikla předchozí recesí.

Dalším poměrně silným argumentem je dodatečný poptávkový impuls vyplývající z prohlubujících se schodků veřejných rozpočtů. V zápise je sice uvedeno, že na tato rizika bude ČNB reagovat teprve tehdy, až začnou vstupovat do inflačních prognóz. Inflační modely se však zpravidla opírají o vývoj na poptávkové straně a nabídkové straně ekonomiky. Řekne-li se tedy, že existuje dodatečný poptávkový impuls, v českém případě v podobě deficitních veřejných financí, je tedy samozřejmé předpokládat dopad na inflaci. Tato rizika nejsou zjevná, obtížně kvantifikovatelná a spíše střednědobého charakteru. To by nicméně nemělo vést k jejich podceňování. Samy o sobě by schodky nemusely mít zjevný dopad, je však třeba počítat s multiplikačními efekty.

Od snížení úrokových sazeb o 25 bps nelze očekávat žádné zázraky, co se týče dopadu na vývoj úvěrové emise. Žába na prameni je jinde. Navíc reálná úroková sazba u nově poskytovaných úvěrů nebyla ani před snížením úrokových sazeb na rozvíjející se ekonomiku nijak vysoká (zhruba 2,1% v lednu, deflováno PPI). To je úroveň srovnatelná spíše s vyspělými zeměmi. V poslední době navíc došlo k poklesu na delším konci výnosové křivky, což samo o sobě znamená určité uvolnění měnových podmínek.

Relevantním argumentem pro snížení úrokových sazeb však je vývoj směnného kurzu koruny. Koruna posiluje v nominálním i reálném vyjádření, což vede ke zpřísnění měnových podmínek. V kontextu indexu měnových podmínek je adekvátním opatřením snížení úrokových sazeb. V konečném důsledku by mělo dojít ke korekci obou vlivů, úrokových sazeb a směnného kurzu, na agregátní poptávku. Nelze však opomenout změny ve struktuře poptávky. Zatímco silnější koruna může vést ke zpomalení růstu vývozu, nižší úrokové sazby by naopak mohly podpořit domácí poptávku, jež se zčásti realizuje z dovozu. Takový posun vede k prohlubování vnější nerovnováhy. Agregátní poptávka a hrubý domácí produkt sice porostou stejným tempem, jako kdyby se nezměnily úrokové sazby ani kurz, avšak při větším deficitu obchodní bilance a běžného účtu.

Vzhledem k existenci těchto rizik se domnívám, že prostor pro další snížení úrokových sazeb není příliš velký. Inflace sice může klesnout díky příznivému vývoji nákladových faktorů, jež jsou důležité především u potravin a pohonných hmot, centrální banka by však neměla reagovat ani na negativní ani na pozitivní nabídkové šoky. Obavy z dalšího, v pořadí již čtvrtého, podstřelení inflačního cíle jsou zřejmě velmi silné. Na tomto místě se vynořuje otázka, zda je cílování inflace v té formě, jak prováděno v ČR, optimální měnovou strategií.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.08.2022
8:18Víkendář: Deflace bude podle Ark Investment větším problémem než inflace. Nasdaq už není, co býval
12.08.2022
17:29Plynovod ze Španělska do Francie už na jaře. Kdy a zda až do střední Evropy?
17:26Změna investičního a ekonomického režimu – část první
16:07Inflační tlaky polevují a do akcií a dluhopisů se opět začíná vlévat hotovost
16:00Perly týdne: Tematická akciová třicítka, polevující tlaky ve vertikálách a cyklické dno za námi
15:55Odbyt Škody Auto se v červenci snížil o 18 %, tempo poklesu ale zpomalilo
14:47Analýza SecDev: Rusko krade Ukrajině rozsáhlá naleziště surovin za biliony dolarů
14:27Příliš úzká orientace ESG investorů zhoršuje energetickou krizi, varuje analytik Goldman Sachs
12:48Apple letos očekává stabilní prodeje iPhonů i přes zpomalení na trhu
10:12Platba za tranzit ruské ropy do Česka dorazila do banky příjemce, uvádí Transněfť. Nyní se čeká na potvrzení Ukrajiny
10:06Pro růst sazeb ČNB o celých 100 bps hlasovali Mora a Holub, ukazuje záznam z jednání bankovní rady. Většina ale prosadila stabilitu
9:18Britská ekonomika klesla ve druhém kvartálu o 0,1 procenta mezikvartálně
9:12Rozbřesk: Česká ekonomika? Nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo..
8:49Evropské ceny elektřiny se včera vyšplhaly na nové rekordy, hladina v Rýnu dnes klesne pod kritickou mez a futures jsou lehce nad nulou  
8:30Sazby hypoték stouply na 5,4 procent. Objem klesl meziměsíčně o více než třetinu
6:40BofA: Obrat k hrdličkám se nekoná, trh ještě nemusí být na dně, u zisků vládne velký optimismus
11.08.2022
22:00Akcie v USA odevzdaly zisky ze začátku obchodování  
17:26Nejvlídnější recese v historii?
17:17Slabší výrobní inflace prodlužuje americkou rally, ropa po navýšení výhledu poptávky roste  
16:09EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu, EPH 4,50/25

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data