Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Budoucnost českého kapitálového trhu vyžaduje integraci

31.1.2001 8:57
Autor: 

Informace o plánu na spojení Burzy cenných papírů Bratislava (BCPB) s mimoburzovním RM-Systémem Slovakia do konce dubna má značný význam i pro český trh. Potvrzuje totiž, že více samostatně existujících organizátorů trhu s cennými papíry nemá příliš šanci na přežití na tak malém trhu, který představuje Slovensko, ale jistě i Česká republika. A to přes fakt, že impuls integrace nepocházel od organizátorů samotných, ale z novely zákona o cenných papírech.

Obrat slovenského RM-Systému v roce 2000 dosáhl 29,5 mld. Kč a BCPP 204,1 mld. Kč. Pokud to srovnáme s výsledky českých protějšků, potom objem celkových obchodů RM-Systému 60,7 mld. Kč za rok 2000 vzhledem k velikosti trhu prakticky odpovídá slovenskému objemu necelých 30 mld. Kč. To by napovídalo, že může být i v podobné existenční situaci, navíc po meziročním propadu objemu obchodů na třetinu (vzhledem k roku 1999). Pražská burza však tu slovenskou předčí v obratu šestkrát. Proto se možná nezdá potřeba integrace českého trhu tak akutní, ale při zohlednění historického vývoje na trzích v západní Evropě je tomu jinak. Nejenom že zde došlo k integraci na národní úrovni, ale dnes se řada menších burz v Evropě spojuje do aliancí, protože samostatně by nemohly konkurovat velkým burzám a zájem o ně by klesal. Proto např. vznikl Norex mezi burzami v Kodani, Oslo a Stockholmu; Deutsche Borse a švýcarská burza vytvořily derivátový trh Eurex, ke kterému se připojila i helsinská burza; ze spolupráce Paříže, Amsterdamu a Bruselu se zformoval projekt Euronext.

Na tomto pozadí se zdá samostatná existence dvou organizátorů v zemi s tak mělkým trhem za nereálnou již ve střednědobém horizontu. Stranou by neměla zůstat i otázka brzkého úzkého propojení BCPP s některou z velkých burz či aliancí. To si uvědomuje sama burza, která se ve strategii do roku 2003 zmiňuje o cíli dosažení takového stavu, kdy bude plně akceptovatelná pro připojení k některému z globalizovaných trhů

(Jan Hájek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data