Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Mertlík jako nepoučitelný optimista …

8.1.2001 14:25
Autor: 

Ministr financí Pavel Mertlík uvedl pro francouzský ekonomický list Les Echos, že současná výše rozpočtového schodku nemusí pro českou ekonomiku představovat hrozbu, zůstane-li pouze přechodná. Jeho výrok se značně odlišuje od toho, co říkají respektované nadnárodní organizace a nezávislí experti. Podívejme se, proč mají jiný názor.

Schodek státního rozpočtu dosáhne za loňský rok zhruba 2,5% hrubého domácí produktu, schodek veřejných financí po vyloučení příjmů z privatizace by se měl pohybovat mezi sedmi až osmi procenty HDP, ač ještě na začátku roku se ministerstvo financí domnívalo, že schodek bude pouze poloviční a jen nepatrně přesáhne požadovanou úroveň. Maastrichtská kritéria, jež se dnes berou jako ukazatele dlouhodobé udržitelnosti systému veřejných financí, povolují schodek ve výši maximálně 3% HDP.

Jak je vidět, prohlubování schodků akceleruje rychleji, než se vláda a ministerstvo financí domnívaly. Právě v tom je základ problému. Současná výše schodků by nemusela být problémem, ale při ní však patrně nezůstane. Schodky státního rozpočtu a veřejných financí se za současných podmínek budou dále prohlubovat. Lze souhlasit s tím, že se začne snižovat břemeno vyplývající ze sanace bank a jiných transformačních neduhů české ekonomiky, problém však tkví jinde. Demografické změny a štědrý sociální systém jsou nyní hlavní hrozbou už při pohledu do blízké budoucnosti.

Potřebné reformy, jež by vedly ke konsolidaci schodku státního rozpočtu a veřejných financí, stojí stále mimo pozornost politiků. Bohužel však platí, že čím později se k reformě výdajové strany státního rozpočtu a penzijní reformě přistoupí, tím nákladnější reforma bude. Současná fiskální expanze bude muset být vystřídána restrikcí s negativním dopadem na hospodářský růst a růst životní úrovně. Hospodářská politika by se měla snažit zmírnit cyklické kolísání ekonomiky, nikoli k němu přispívat.

Vezmeme-li do úvahy, že snížení schodků nebude krátkodobou záležitostí, můžeme se obávat, že právě neschopnost splnění tohoto kritéria bude předmětem vytrvalé kritiky Evropské komise a dalších nadnárodních institucí. Přestože se ČSSD zavázala, že od roku 2003 bude schodek veřejných financí splňovat maastrichtský požadavek, není stále jasné, jak toho chce dosáhnout.

(David Marek)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data