Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Státní rozpočet ke konci prosince 2000 prozatím s deficitem 38,2 mld. korun

02.01.2001 14:48
Autor: 

Ministerstvo financí dnes oznámilo, že deficit státního rozpočtu dosáhl ke konci loňského roku prozatím 38,2 mld. korun, což je nižší deficit, než původně avizovaný očekávaný schodek –40 mld. korun, na druhé straně je však tento deficit vyšší, než bylo schváleno zákonem o státním rozpočtu na rok 2000 (35,2 mld Kč).

Deficit státního rozpočtu v samotném prosinci dosáhl 19,1 mld. Kč (téměř stejný schodek byl vykázán v prosinci 1999) a dosáhl tak jednoznačně nejvyšší hodnoty v uplynulém roce. Prosincový schodek je nejvyšší ze dvou důvodů. Za prvé, v prosinci jsou proplaceny listopadové mzdy a zároveň převedeny prosincové mzdy na depozitní účty. Za druhé, prosinec je tradičně měsícem, kdy je hrazeno nejvíce investičních faktur.

Konečný schodek bude patrně ještě o něco vyšší, neboť do loňského rozpočtu budou započteny výdaje uskutečněné v tzv. dodatkového období. Mezi ně například patří výplata mezd státním zaměstnancům za prosinec nebo úhrada prosincových investičních faktur. Tyto faktory mohou prohloubit schodek státního rozpočtu až o 8 mld. Kč. Výsledný deficit by měl dosáhnout schodku vyššího než 40 mld. Kč.

Poslanecká sněmovna schválila pro loňský rok příjmy ve výši 592 mld. Kč, příjmy ve výši 627 mld. Kč a schodek tedy měl činit 35 mld. Kč. Ke konci září ministerstvo financí revidovalo svoje plány. Plánované výdaje i příjmy byly navýšeny při zachování původně plánovaného deficitu. Ve skutečnosti však ani příjmy ani výdaje nedosáhly ani původně plánovaných hodnot a plánovaný deficit byl překročen o 3 mld. Kč. Výdaje dosáhly 97,6% celoročního plánu, výdaje 98,2%. Hlavním faktorem překročení plánovaného schodku je vyšší než očekávané výše sociálních transferů. Na tento vývoj jsme upozorňovali již v předchozích měsících a ani v prosinci nedošlo ke korekci této tendence. K překročení došlo především u výdajů na důchody. Oproti předpokladům (183 mld. Kč) se v loňském roce na důchodech vyplatilo o více než 4 mld. Kč více. Tento vývoj lze do jisté míry připsat zvýšenému zájmu o předčasný odchod do důchodu. Dalším faktorem, jež vedl k nedodržení plánovaného schodku, je výpadek daňových příjmů. Dosažené daňové příjmy jsou 12,5 mld. Kč nižší než plánované. K největšímu rozdílu mezi plánovanými příjmy a skutečností došlo u spotřebních daní a DPH.

V minulém roce jsme tak byli svědky situace, kdy při výpadku výdajů nemělo ministerstvo financí dostatek prostoru dostatek možností korigovat situace snížením výdajů, neboť značná část výdajů je mandatorní. Za takových podmínek bude obtížné snižovat schodky státního rozpočtu a schodky veřejných financí jako celku.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data