Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jednání Tůmy s Falbrem: zkouška ohněm

18.12.2000 10:30
Autor: 

Nového guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu dnes čeká asi nejdůležitější a při tom nejtěžší jednání od nástupu do funkce - musí přesvědčit předsedu odborů Richarda Falbra o potřebě nízkého růstu mezd v příštím roce. Odboráři zatím volají po zvýšení mezd o 10%. ČNB podle ČTK tvrdí, že přiměřený růst je 6-7%.

Jaká je ekonomická logika? Na "přiměřený růst mezd" se lze dívat z několika úhlů pohledu. Za prvé z pohledu podniků. Průmyslová výroba příští rok vzroste o 5%, ceny průmyslových výrobců zřejmě také o 5%. Při zachování současné zaměstnanosti tedy průmysl vytvoří prostor pro růst mezd o 10%. Pokud se ovšem nechceme smířit s nezaměstnaností na úrovni 9,4% (tolik Patria očekává na konci příštího roku), pak musí mzdy růst méně - tak, aby byl vytvořen prostor pro absorpci nových zaměstnanců. Pak je zde argument o tom, že ziskovost většiny českých podnuků je mizivá a že nebude stačit k přilákání dalšího kapitálu potřebného pro investování do zastaralých výrob. To by také volalo po mírně nižší růstu mezd. Shrnuto - z pohledu podniků se rozumným jeví růst mezd v průmyslu o 6-8%. (Ale to je jen průměr - každý podnik je v jiné situaci.)

Za druhé z pohledu celé ekonomiky (HDP) - tento přístup je obdobný tomu předchozímu, jen bere v úvahu širší ekonomiku. Reálný HDP vzroste příští rok zřejmě o 3,5%, ceny ("deflátor HDP") budou +4,8%, čili nominální HDP vzroste o 8,8%. Vezmeme-li v úvahu potřebu 1/ snížit nezaměstnanost, 2/ zvýšit výrazně platy ve veřejném sektoru a 3/ zvýšení ziskovosti soukromých firem, pak jako rozumný vychází růst mezd v soukromém sektoru také o 6-8%.

Za třetí je zde pohled spotřebitelův - snaha zachovat, resp. zvýšit kupní sílu mezd (tento argument je trochu sporný - stejně jako argument o potřebě vyšší ziskovosti firem). Spotřebitelské ceny vzrostou v příštím roce o 5,1%. Růst mezd o výše zmíněných 6-8% v soukromém sektoru vytváří s ohledem na teprve odeznívající recesi velmi nadstandardní růst životní úrovně (plus 1-3%).

Argumenty odborů jsou tedy těžko obhajitelné. To ovšem neznamená, že guvernér Tůma předsedu ČMKOS Falbra přesvědčí. Ukáže se tedy, jakou vyjednávací schopnost Tůma má, resp. jaká je schopnost Richarda Falbra poslouchat cizí argumenty. Falbr je znám svými relativně rozumnými názory, na druhé straně ovšem měl přátelské vztahy s bývalým guvernérem ČNB Tošovským a (údajně) vystoupil proti jmenování Tůmy jeho nástupcem … Takže se nechejme překvapit.

Pro měnové trhy může být dnešní jednání dost důležité. Rok 2000 byl prvním rokem od začátku transformace, kdy se mzdy začaly chovat v souladu s ekonomickou situací (recese, nezaměstnanost a výrazně nižší inflace) - letos rostou jen o 5,5%. Prudké zrychlení růstu mezd by mohlo být jedním z hlavních důvodů pro utažení měnové politiky ČNB v příštím roce. Prozatím počítáme na konci příštího roku s repo sazbou na úrovni 6,0-6,50% (nyní 5,25%).

(Vladimír Kreidl)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y