Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

HDP vzrostl ve třetím čtvrtletí 2000 o 2,2%!

13.12.2000 9:01
Autor: 

ČSÚ dnes oznámil, že hrubý domácí produkt vzrostl ve 3. čtvrtletí 2000 meziročně o 2,2%, což je výrazně nad očekáváním (Patria odhadovala +1,0%)! Přírůstek HDP za první tři čtvrtletí činí 2,8%.

Trendy ve vývoji reálné ekonomiky byly potvrzeny i vývojem ve třetím čtvrtletí. Překvapivá je pouze intenzita působení jednotlivých faktorů. Největším překvapením je velmi výrazné zvýšení zásob. Zatímco loni ve 3. čtvrtletí se zásoby zvýšily o 22,9 mld. Kč (ve stálých cenách roku 1995), předloni o 25,7 mld. Kč. Letos se zvýšily o velmi výrazných 36,1 mld. Kč. Nebýt tohoto mimořádného vlivu hrubý domácí produkt by se dostal dokonce do záporných čísel. Velmi výrazně se totiž do růstu hrubého domácího produktu promítá zhoršení čistého vývozu. Jeho příspěvek činí -4,5%. Tvorba kapitálu přispěla k růstu HDP 6,0%, přičemž hrubá tvorba fixního kapitálu se podílela 2,4% a již zmíněná změna zásob přispěla 3,6%. Spotřeba domácností se vyvíjela podle očekávání, když meziročně vzrostla o 2,0% a k růstu HDP přispěla sedmi desetinami procenta.

Náš propočet ukazuje, že v případě, kdyby se změna zásob pohybovala zhruba na loňské či předloňské úrovni, hrubý domácí produkt by klesl o zhruba jedno procento. Pro tak výrazný růst zásob se nabízí dvě vysvětlení. Za prvé, pořízené investiční zboží je nejdříve zařazeno do zásob a teprve potom je zařazeno do hmotného investičního majetku. Růst zásob tedy zčásti souvisí s investiční vlnou, jež je patrná z rychlého růstu dovozu strojů a výrobních zařízení. Za druhé, při očekávání další akcelerace domácí spotřebitelské poptávky se firmy předzásobují materiálem. Při růstu produkce také roste stav nedokončených výrobků, jež také spadají do zásob. Samozřejmě, že roste také objem již hotových výrobků na skladech, což se také promítá zvýšením zásob. S rychlým rozvojem maloobchodní sítě se také zvyšuje celkový objem zásob v obchodních společnostech.

Důležitým kladným prvkem se stalo zrychlení růstu investic, tj. hrubé tvorby fixního kapitálu. Spotřeba domácností pokračovala v mírné akceleraci růstu. Po zvýšení o 1,6% v 1. čtvrtletí a 1,9% ve 2. čtvrtletí se tentokrát spotřeba zvýšila o 2,0%. Mírný růst spotřeby tedy prozatím nezpůsobuje vznik inflačních tlaků či prohlubování vnější nerovnováhy. Na té se podílí především značný nárůst dovozu investičního zboží.

Negativem současného hospodářského růstu je prohlubování vnější nerovnováhy. Zatímco dovoz se ve 3. čtvrtletí zvýšil meziročně o 22,7%, vývoz tomuto nestačí, zvýšil se 16%. Nabízí se srovnání současné struktury růstu se situací v letech 1995 až 1996, jež vyústila ve výrazný propad obchodní bilance a běžného účtu platební bilance. Jediný výrazný rozdíl spočívá v růstu spotřeby. V předchozí konjunktuře rostla celková spotřeba zhruba šestiprocentním tempem. Nyní pouze dvouprocentním. Přidá-li se však příští rok k rychlému růstu investic také spotřeba, přibude další pádný důvod obávat se nebezpečně rychlého prohlubování vnější nerovnováhy.

Shrnutí: Česká ekonomika roste. Struktura růstu se zdá být téměř optimální: mírný růst spotřeby domácností, pokles vládní spotřeby, silný růst investic. Jediným negativem tak zůstává pokles čistého vývozu, který je však nevyhnutelný vzhledem k oživení investičního procesu a potřebě strukturálních změn v české ekonomice. Díky pokračujícímu hospodářskému růstu pokračuje uzavírání produkční mezery (output gap), jež vznikla recesí v letech 1997 až 1999. Podle našich propočtů však výkon české ekonomiky stále zůstává zhruba jedno procento pod svým potenciálem, což znamená, že stále existuje prostor pro další akceleraci hospodářského růstu.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC