Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

HDP vzrostl ve třetím čtvrtletí 2000 o 2,2%!

13.12.2000 9:01
Autor: 

ČSÚ dnes oznámil, že hrubý domácí produkt vzrostl ve 3. čtvrtletí 2000 meziročně o 2,2%, což je výrazně nad očekáváním (Patria odhadovala +1,0%)! Přírůstek HDP za první tři čtvrtletí činí 2,8%.

Trendy ve vývoji reálné ekonomiky byly potvrzeny i vývojem ve třetím čtvrtletí. Překvapivá je pouze intenzita působení jednotlivých faktorů. Největším překvapením je velmi výrazné zvýšení zásob. Zatímco loni ve 3. čtvrtletí se zásoby zvýšily o 22,9 mld. Kč (ve stálých cenách roku 1995), předloni o 25,7 mld. Kč. Letos se zvýšily o velmi výrazných 36,1 mld. Kč. Nebýt tohoto mimořádného vlivu hrubý domácí produkt by se dostal dokonce do záporných čísel. Velmi výrazně se totiž do růstu hrubého domácího produktu promítá zhoršení čistého vývozu. Jeho příspěvek činí -4,5%. Tvorba kapitálu přispěla k růstu HDP 6,0%, přičemž hrubá tvorba fixního kapitálu se podílela 2,4% a již zmíněná změna zásob přispěla 3,6%. Spotřeba domácností se vyvíjela podle očekávání, když meziročně vzrostla o 2,0% a k růstu HDP přispěla sedmi desetinami procenta.

Náš propočet ukazuje, že v případě, kdyby se změna zásob pohybovala zhruba na loňské či předloňské úrovni, hrubý domácí produkt by klesl o zhruba jedno procento. Pro tak výrazný růst zásob se nabízí dvě vysvětlení. Za prvé, pořízené investiční zboží je nejdříve zařazeno do zásob a teprve potom je zařazeno do hmotného investičního majetku. Růst zásob tedy zčásti souvisí s investiční vlnou, jež je patrná z rychlého růstu dovozu strojů a výrobních zařízení. Za druhé, při očekávání další akcelerace domácí spotřebitelské poptávky se firmy předzásobují materiálem. Při růstu produkce také roste stav nedokončených výrobků, jež také spadají do zásob. Samozřejmě, že roste také objem již hotových výrobků na skladech, což se také promítá zvýšením zásob. S rychlým rozvojem maloobchodní sítě se také zvyšuje celkový objem zásob v obchodních společnostech.

Důležitým kladným prvkem se stalo zrychlení růstu investic, tj. hrubé tvorby fixního kapitálu. Spotřeba domácností pokračovala v mírné akceleraci růstu. Po zvýšení o 1,6% v 1. čtvrtletí a 1,9% ve 2. čtvrtletí se tentokrát spotřeba zvýšila o 2,0%. Mírný růst spotřeby tedy prozatím nezpůsobuje vznik inflačních tlaků či prohlubování vnější nerovnováhy. Na té se podílí především značný nárůst dovozu investičního zboží.

Negativem současného hospodářského růstu je prohlubování vnější nerovnováhy. Zatímco dovoz se ve 3. čtvrtletí zvýšil meziročně o 22,7%, vývoz tomuto nestačí, zvýšil se 16%. Nabízí se srovnání současné struktury růstu se situací v letech 1995 až 1996, jež vyústila ve výrazný propad obchodní bilance a běžného účtu platební bilance. Jediný výrazný rozdíl spočívá v růstu spotřeby. V předchozí konjunktuře rostla celková spotřeba zhruba šestiprocentním tempem. Nyní pouze dvouprocentním. Přidá-li se však příští rok k rychlému růstu investic také spotřeba, přibude další pádný důvod obávat se nebezpečně rychlého prohlubování vnější nerovnováhy.

Shrnutí: Česká ekonomika roste. Struktura růstu se zdá být téměř optimální: mírný růst spotřeby domácností, pokles vládní spotřeby, silný růst investic. Jediným negativem tak zůstává pokles čistého vývozu, který je však nevyhnutelný vzhledem k oživení investičního procesu a potřebě strukturálních změn v české ekonomice. Díky pokračujícímu hospodářskému růstu pokračuje uzavírání produkční mezery (output gap), jež vznikla recesí v letech 1997 až 1999. Podle našich propočtů však výkon české ekonomiky stále zůstává zhruba jedno procento pod svým potenciálem, což znamená, že stále existuje prostor pro další akceleraci hospodářského růstu.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data