Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stavební výroba vzrostla v říjnu meziročně o 15,4%

12.12.2000 9:10
Autor: 

ČSÚ dnes oznámil, že stavební výroba se v říjnu meziročně zvýšila o silných 15,4%, po očištění od vlivu vyššího počtu pracovních dní činí přírůstek 12,5%. V říjnu 2000 se zvýšil počet vydaných stavebních povolení ve srovnání s říjnem 1999 o 6,3 %, orientační hodnota staveb byla o 50,1 % vyšší. Vyšší růst průměrné nominální mzdy v říjnu (meziročně o 9,9 %) byl ovlivněn vyšším fondem pracovní doby (v říjnu 2000 odpracovali manuálně pracující stavebních podniků v průměru o 12,6 hod. více než v říjnu 1999). Produktivita práce vzrostla v říjnu o 20,9 %.

Hodnota růstu stavební výroby je rekordní nejen v letošním roce. Vyšší číslo jsme naposledy viděli v červenci 1996, tedy před 51 měsíci.

K velmi vysoké hodnotě růstu objemu stavebních prací zčásti přispěl vyšší počet pracovních dní. Letošní říjen jich měl o dva více než loňský říjen. Navíc loni v říjnu byla hodnota růstu stavební výroby záporná (-7,5%), což stanovilo nízký základ pro meziroční srovnání. Po očištění od vlivu počtu pracovních dní se meziroční přírůstek v říjnu zvýšil na 12,5% ze zářijových 10,2% a srpnových 7,3%.

Za silným růstem stavební výroby v říjnu stojí kombinace dvou faktorů: pokračování vysoké poptávky po stavebních pracích investičního charakteru a zahájením výstavby velkého obytného souboru. Růst objemu stavebních prací tedy podpořily, na rozdíl od předchozích měsíců, obě složky, investiční výstavba i bytová výstavba.

Nemyslím, že by říjnové číslo bylo začátkem mohutného růstu ve stavebnictví. V říjnu došlo k několika mimořádným událostem. Byla povolena a zahájena výstavba několika velkých polyfunkčních budov, servisních staveb pro dopravu a již zmíněného bytového komplexu. Nicméně v příštím roce bychom se s obdobnými výkyvy mohli také setkávat. Vzhledem k objemu investic proudících do České republiky lze očekávat pozitivní dopad na průmyslová odvětví, ale z zčásti i na stavebnictví.

Státní rozpočet pro příští rok sice počítá s nižšími investičními výdaji než letos. Zatímco letos by mělo být proinvestováno zhruba 61 mld. Kč, příští rok by měly být výdaje o téměř 10 mld. nižší. Výdaje na výstavbu a obnovu silnic a dálnic by však měl hradit Státní fond dopravní infrastruktury. Jeho výdaje na dopravní infrastrukturu by měly dosáhnout objemu 17 mld. Kč. Růst mezd v říjnu byl sice vysoký, ale především díky vysokému fondu pracovní doby, letošní říjen měl o dva pracovní dny více než loňský říjen. Nebýt tohoto faktoru mzdový vývoj by byl podobný jako v předchozích měsících, kdy reálná mzda v podstatě stagnovala. V říjnu nadále pokračoval pokles počtu zaměstnanců ve stavebnictví, -4,5%. Ten souvisí s pokračující konsolidací firem, neboť v tomto oboru je silná konkurence. Pokles počtu zaměstnanců se tak nezanedbatelně podílí na růstu produktivity práce ve stavebnictví. Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 3,8%. Pro příští rok prozatím počítáme s růstem stavební výroby o 5%.

(David Marek)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data