Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Růst HDP ve 3. čtvrtletí 2000 bude výrazně nižší!

11.12.2000 10:27
Autor: 

Ve středu 13.12. zveřejní ČSÚ vývoj HDP ve 3. čtvrtletí 2000, Patria očekává růst na úrovni 0.7%. Struktura hospodářského růstu by se měla více přesunout na domácí poptávku, tj. spotřebu a investice. Příspěvek čistého exportu by měl být záporný.

Spotřeba domácností, jež se na hrubém domácím produktu podílí zhruba z 50%, by měla pokračovat v mírném růstu. Ve 3. čtvrtletí očekáváme její meziroční zvýšení o 2,0% (po růstu o 1,7% ve 2. čtvrtletí a 1,1% v 1. čtvrtletí). Mírný přírůstek očekáváme také u vládní spotřeby. Celkem by spotřeba měla přispět k růstu HDP 1,2%.

Další akceleraci očekáváme u hrubé tvorby fixního kapitálu. Po 5,9% ve 2. čtvrtletí očekáváme 6,5% ve 3. čtvrtletí a příspěvek k růstu HDP odhadujeme na 1,7%. Pozornost však bude patrně poutat negativní příspěvek čistého vývozu. V prvním čtvrtletí byl příspěvek čistého vývozu k růstu HDP poměrně vysoký (2,8%) a byl hlavním faktorem hospodářského růstu. Ve 2. čtvrtletí se již začal projevovat vliv sílící domácí poptávky, který zvyšuje reálné dovozy a zhoršuje tak čistý vývoz, (rozdíl mezi reálným vývozem a reálným dovozem). Příspěvek čistého vývozu se tak propadl na -0,3%. Z údajů o vývoji zahraničního obchodu a dovozních a vývozních cen se zdá, že se tato tendence ve třetím čtvrtletí dále prohloubila, proto očekáváme negativní příspěvek čistého exportu ve výší -2,4%.

Celkem nám tedy vychází, že růst HDP dosáhne ve 3. čtvrtletí 0,7%, což je poměrně nízké číslo ve srovnání s 4,4% v 1. čtvrtletí a 1,9% ve 2. čtvrtletí. Za 1. až 3. čtvrtletí by měl meziroční růst HDP činit 2,3%. Za celý rok 2000 očekáváme ekonomický růst na úrovni 2,5%.

(David Marek)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data