Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Regulované ceny příští rok: levné byty, drahá ropa

06.12.2000 15:15
Autor: 

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo předpokládané změny regulovaných a věcně usměrňovaných cen. Zveřejněný záměr ministerstva financí nebude pro vývoj inflace v příštím roce znamenat výrazný šok. Podle předběžného propočtu se zdá, že dopad na inflaci by měl být v úhrnu stejný jako v letošním roce. Rozdíl je ovšem v načasování. Lednové úpravy regulovaných a věcně usměrňovaných cen budou vyšší než letos v lednu, naopak červencové zvýšení regulovaného nájemného bude nižší než letos v červenci. Zatímco letos se nájemné zvýšilo o 8%, pro příští rok se počítá pouze se čtyřmi procenty. Naopak s vyšším růstem cen bychom se měli setkat především u topného plynu pro domácnosti (24,1%), u tepla (7%) a jízdenek na vlak (10%). Vcelku výrazně by se měly zvýšit také ceny elektřiny (14%). Po zahrnutí scénáře úprav regulovaných cen do inflačních prognóz očekáváme na konci příštího roku inflaci ve výši 4,4%. Pro centrální banku by uvedený scénář neměl představovat riziko nesplnění vytyčených inflačních cílů pro konec příštího roku. ČNB si předsevzala dosáhnout čisté inflace v intervalu 2,0-4,0% a pro celkovou inflaci představuje cílená úroveň 4,3-5,8%. Naše prognózy stejně jako prognózy ČNB zatím ukazují, že se splněním inflačních cílů v roce 2001 by neměl být problém.

Ministerstvo zvolilo kompromisní scénář, jež bere ohledy na sociální únosnost deregulací. Podle předběžných propočtů by se měly výdaje domácností díky uvedenému scénáři úprav regulovaných cen zvýšit o zhruba 300 Kč. Při očekávaném růstu průměrné mzdy o 7%, což představuje spíše dolní hranici odhadů, by se však mzdové příjmy domácnosti se dvěma zaměstnanými členy zvýšily po započtení daňových a jiných odvodů ze mzdy o více než 1400 Kč. Nepředpokládáme proto, že by mělo dojít ke zvratu ve vývoji spotřebitelské poptávky z důvodu oslabení kupní síly obyvatelstva s dopadem na maloobchodní tržby a hrubý domácí produkt.

Nutno ovšem dodat, že v situaci akcelerace hospodářského růstu by možná bylo lepší provést výraznější úpravy regulovaných cen, než je odkládat na pozdější dobu. Mohl by se tak zmírnit tlak na růst spotřebitelské poptávky, jež by se mohla stát jedním z inflačních faktorů v příštím roce, na který by musela centrální banka reagovat zvýšením úrokových sazeb. Případný pokles tempa růstu spotřebitelské poptávky by mohl pomoci snížit tempo růstu dovozu a tedy i schodku obchodní bilance a běžného účtu.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2021
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y