Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Je měnová krize opět přede dveřmi?

1.12.2000 13:14
Autor: 

Po měnové krizi a následném propadu růstu domácí ekonomiky se zdálo, že české hospodářství se výrazně přiblížilo makroekonomické stabilitě v obou aspektech, vnitřní stabilitě i vnější stabilitě. S vnitřní makroekonomickou stabilitou zatím problémy nejsou. Hrubý domácí produkt se po propadu v předchozích třech letech začal opět přibližovat svému potenciálu a inflace se snížila na přijatelnou úroveň. V otázce vnější stability si však nemůžeme být tak jisti. Z charakteru české ekonomiky, jež stále neukončila všechny strukturální reformy, je zřejmé, že vyrovnaná obchodní bilance a běžný účet jsou nemožné. Jak velké schodky si však ČR může dovolit, aniž by se opakovala situace z května 1997?

V letošním roce došlo k výraznému prohloubení schodku obchodní bilance. Schodek za období leden až říjen činí téměř 92 mld. Kč zatímco loni ve stejném období dosáhl 34,4 mld. Kč. Hlavním faktorem negativního vývoje je výrazný nárůst dovozních cen nerostných paliv, zejména ropy a topného plynu. Schodek v této komoditní skupině se vyhoupl na 68,3 mld. Kč (loni 28,8 mld. Kč). Dalo by se tedy říci, že drahá ropa a plyn se podílí na prohloubení 40 mld. Kč. Nicméně s oživením hospodářského růstu vzrostla poptávka po dopravních službách a s ní i poptávka po pohonných hmotách. Výsledkem je zvýšení dovozu nerostných paliv v letošním roce o 4,5%. Navíc domácí poptávka částečně vytlačuje poptávku zahraniční, o čemž svědčí pokles vývozu nerostných paliv o 4,3%. Cenovým změnám nerostných paliv tak můžeme připsat 36,8 mld. Kč (při stejných dovozních a vývozních cenách nerostných paliv v jako v minulém roce by letošní dosavadní schodek v obchodu s nerostnými palivy dosáhl 65,6 mld. Kč). Zbylých 2,7 mld. Kč, o které se prohloubil schodek v obchodu s nerostnými palivy, a 20,8 mld. Kč, o které se prohloubil celkový schodek obchodní bilance, můžeme připsat především vývoji reálné domácí ekonomiky. Letošní schodek obchodní bilance pravděpodobně přesáhne 140 mld. Kč. Ještě na začátku letošního roku byl ten, kdo vyslovil možnost překonání hranice 100 mld. Kč, považován za přehnaného pesimistu. Naše aktuální prognóza ukazuje na 143 mld. Kč (o 78,6 mld. více než v roce 1999), z čehož růst dovozních cen nerostných paliv by se měl podílet zhruba z 50 mld. Kč. Růstu ekonomiky tak můžeme připsat 28,6 mld. Kč.

Zdá se tedy, že nebýt drahé ropy je vše v pořádku. Prognóza na příští rok však nevypadá nijak růžově. I přes částečný pokles cen ropy a posílení koruny vůči dolaru můžeme očekávat další zhoršení bilance v obchodu s nerostnými suroviny. Pokles cen by totiž mohl být převážen růstem reálného dovozu nerostných surovin při překládaném zrychlení hospodářského růstu. Ten by se měl promítnout také do pokračování rychlého růstu dovozu ostatního zboží. Pro příští rok se očekává zpomalení hospodářského růstu v EU, kam vyvážíme tři čtvrtiny veškerého vývozu. Zpomalení je očekáváno také u Maďarska a Polska. Konstelace reálných podmínek by se pro vývoj české obchodní bilance měla dále zhoršit. Schodek by mohl přesáhnout nejen letošní předpokládanou hodnotu, ale dokonce i hodnotu z roku 1996 (158 mld. Kč), po které následovala měnová krize. Ta přišla v květnu 1997, přičemž právě v dubnu téhož roku dosáhl 12-ti měsíční kumulovaný schodek obchodní bilance nejvyšší úrovně, 172 mld. Kč. Naše současné modely ukazují, že k této hodnotě bychom se mohli přiblížit již v červnu příštího roku. Celoroční schodek v roce 2001 ve výši 180 mld. Kč je pro většinu z nás nepředstavitelný, přesto při poměrně střízlivém scénáři není nereálný.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university