Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČTK: Analytici: Havel vybral guvernéra dobře, politika ČNB se nezmění

25.11.2000 20:15
Autor: 

PRAHA 24. listopadu (ČTK) - Za dobrou volbu považují ekonomové nové osobnosti v bankovní radě České národní banky, které vybral prezident Václav Havel. Zdeněk Tůma, kterého bude prezident jmenovat guvernérem, bude stát zejména před úkolem zmírnit politické napětí panující kolem centrální banky. Odborníci přitom očekávají, že pod jeho vedením zůstane ČNB protiinflačně zaměřena, vyplynulo z ankety ČTK.

Prezident Václav Havel dnes rovněž oznámil, že dalšími členy bankovní rady se stanou Michaela Erbenová pracující dosud v Komerční bance a Jan Frait, který vyučuje monetární ekonomii na Vysoké škole báňské v Ostravě. Na místo viceguvernéra se posune člen bankovní rady Luděk Niedermayer.

"Domnívám se, že nelze očekávat výrazné změny měnové politiky, protože jak guvernér, tak oba viceguvernéři jsou stálými členy bankovní rady a jejich názory výrazně ovlivňovaly měnovou politiku již nyní," uvedl David Marek z Patria Finance. Jednou z největších výzev nového guvernéra bude podle Pavla Sobíška z Bank Austria Creditanstalt zlepšení vztahů mezi ČNB a klíčovými politiky. "Obávám se ale, že dnešní výroky řady z nich mu startovací pozici poněkud zkomplikovaly. Za předpokladu platnosti novely zákona o ČNB bude zmírnění napětí důležité nejen pro zvýšení renomé země v zahraničí, ale i pro hladké fungování samotné ČNB," řekl.

"Co bude pro některé politiky problémem, je vazba Tůmy i Erbenové na Patrii," podotkl Miroslav Singer z Expandia Finance s tím, že na druhé straně je Tůma zastáncem transparentnosti ČNB a měl by zvládnout tuto linii prosadit.

Podle informací ČTK proti jmenování Erbenové do bankovní rady mířila i prohlášení odcházejícího guvernéra Josefa Tošovského a ministra financí Pavla Mertlíka. Mertlík dnes upozornil prezidenta, že jmenování některých uvažovaných kandidátů do bankovní rady České národní banky by vedlo k její politizaci. Tošovský již ve čtvrtek řekl, že by považoval "za nešťastné" takové složení bankovní rady, které by bylo "politicky kontroverzní".

Analytici však hodnotí Erbenovou i Fraita dobře. "Frait a Erbenová jsou známí jako erudovaní odborníci na makroekonomiku se zkušenostmi převážně z akademické oblasti a mají tedy předpoklady pro kvalifikované rozhodování ohledně otázek politiky ČNB," řekl Sobíšek. Musí však prokázat i manažerskou zdatnost, dodal.

Pro Singera je pak velmi příjemným překvapením jmenování Fraita, který je znám jako vynikající odborník, navíc nezatížený vazbami na pražské finanční nebo politické skupiny.

Pokud jde o další vnitřní fungování ČNB a její komunikace s veřejností, budou podle analytiků závislé na přerozdělení odpovědností odstupujících členů, což prozatím zůstává otevřené.

Proces výběru nových lidí do bankovní rady považují analytici za poměrně dobře připravený. "Proces je transparentnější, než tomu bylo v únoru 1999," řekl Petr Zahradník z Conseg Finance. Tehdy prezident jmenoval čtyři nové členy bankovní rady naprosto překvapivě, zatímco nyní podává pravidelně informace o konzultacích. Prezident nejen splnil, ale i překonal rámec toho, co mu předepisuje zákon, míní Zahradník.

"Pod nesmírným tlakem médií se v poslední fázi procesu Hrad poněkud zlepšil," dodal Singer.

Martina Patočková dp

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data