Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby vzrostly v září o 2.5%, …

14.11.2000 9:02
Autor: 

… což je mírně horší výsledek, než Patria očekávala (+3.5%). Trh však předpokládal, že se tržby zvýší dokonce o 5.0%. Srpnový růst dosáhl meziročně 5.5% .

Ukazatele vývoje tržeb ve službách sice vykázaly pokles dynamiky meziročního růstu, vezmeme-li však v potaz, že letošní září mělo o dva pracovní dny méně než stejný měsíc předchozího roku, je patrné, že maloobchod stejně jako ostatní odvětví služeb nadále pokračují v příznivém trendu. K poklesu tržeb došlo u prodeje pohonných hmot (-2,9%) a prodeje a oprav motorových vozidel (-3,7%). Pokles tržeb u prodeje pohonných hmot souvisí se současnou cenovou úrovní pohonných hmot. Ceny pohonných hmot se zvýšily v průměru o více než 20%, což se projevilo v poklesu poptávky. Vysoká cena pohonných hmot také odrazuje spotřebitele od pořízení motorových vozidel, neboť zvyšuje náklady na jejich používání. Důležitější však pro vývoj tržeb z prodeje motorových vozidel je patrně nasycení spotřebitelů. Zatímco v prvním čtvrtletí letošního roku rostly tržby z prodeje motorových vozidel rychlým tempem, nyní rostou o poznání pomaleji, aniž by za jejich poklesem stála vysoká srovnávací základna z minulého roku. U ostatních sektorů maloobchodního prodeje bylo zaregistrováno meziroční zvýšení tržeb. Jistotou pro vývoj maloobchodních tržeb jsou i nadále tržby velkých podniků, hypermarketů a supermarketů. Za tři čtvrtletí letošního roku se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 4,9%, když rostly především tržby velkých podniků. Tržby malých a středních prodejen zůstaly na zhruba stejné úrovni jako v loňském roce.

V září pokračoval růst tržeb v dopravě; tržby v dopravě tak vykazují kladné meziroční přírůstky již 17 měsíců. Prohloubily se však rozdíly ve vývoji tržeb mezi různými druhy dopravy. Se zvýšeným turistickým ruchem, o němž svědčí rychlý růst tržeb v pohostinství a ubytování, souvisí růst tržeb v letecké dopravě, jež se meziročně zvýšily o 23,9%. Naopak tržby v železniční dopravě se propadly o 11,3%. Solidní tempo růstu tržeb si udržuje silniční doprava, jež odráží vývoj hospodářské aktivity v české ekonomice. Při porovnání vývoje tržeb v železniční a silniční dopravě za poslední dva roky můžeme vystopovat zřetelnou tendenci k přechodu od železniční dopravy k dopravě silniční.

Tržby ve spojích vykazují tradičně nejvyšší nárůst tržeb. Především díky dynamickému rozvoji moderních telekomunikačních tržeb. Nicméně v září došlo v tomto sektoru k výraznému poklesu tempa jejich růstu. Zatímco v minulých měsících přesahovaly meziroční přírůstky tržeb 25%, v září se dynamika snížila na 16,7%. Že by se Češi začali nasycovat mobilními telefony?

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data