Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Inflace v říjnu 0,3%, meziročně stoupá na 4,4% - vysoko nad očekáváním

8.11.2000 9:00
Autor: 

Za růstem spotřebitelských cen v říjnu stojí téměř výhradně růst cen potravin, jež se v říjnu zvýšily o 1,1%. Na růstu cen potravin se podílelo především zvýšení cen mlýnských, pekárenských a těstárenských výrobků o 3,8% a pokračování růstu cen masa a masných výrobků. Pekaři tak dostáli avizovaným slibům zvýšit ceny pečiva. Ty se v říjnu zvýšily o 6,3%. Změny cen u ostatních položek se pohybovaly v řádu několika desetin a v podstatě se vykompenzovaly nárůsty cen v určitých položkách s poklesy v ostatních položkách. Posezónní slevy rekreačních pobytů (ceny zahraničních rekreačních pobytů se snížily o 9%) přispěly k pravidelnému říjnovému poklesu cen ve skupině volný čas. Letošní pokles cen v této skupině činí 0,8%, když loni dosáhl 1% a předloni 0,8%. Poněkud překvapivý je pokles cen ve vzdělání o 0,8%, který částečně kompenzoval předchozí nárůst o 0,8%. Je to vůbec poprvé, kdy došlo k poklesu cen ve vzdělání. Zdá se, že I ceny v této skupině se začínají chovat podle sezónních cyklů. V září si prodejci mohou dovolit zdražit díky začátku školního roku. V říjnu pak došlo ke zpětné korekci cen. Ceny v dopravě se snížily o 0,2%, což reflektuje říjnové snížení cen pohonných hmot o 0,6%, k němuž mohlo dojít díky mírnému poklesu cen ropy na světových trzích v průběhu října. Současný vývoj cen ropy a kurzu koruny k dolaru naznačuje, že pro další pokles cen pohonných hmot však příliš prostoru nezbývá.

Čistá inflace se poprvé od doby uvedení inflačního cílení a existence inflačních cílů dostala do cílového intervalu, jež pro letošní rok činí 3,5% až 5,5%. Předpokládáme, že v listopadu by se mohla meziroční hodnota čisté inflace posunout ještě o něco výše. Na konci roku by se však měla vrátit na dolní mez cílového intervalu, tj. na hodnotu 3,5%. Celková inflace by se na konci roku měla pohybovat na úrovni 4,5%. Zásadní pro další vývoj inflace a postoj centrální banky bude vývoj cen potravin, situace na ropném trhu a rozsah sekundárních dopadů předchozího zvýšení cen nerostných surovin.

Z pohledu měnové politiky se prozatím situace nemění. V následujících měsících se zvýšení sazeb patrně nedočkáme. Nicméně aktuální údaje o čisté inflaci a jádrové inflaci očištěné o sezónní vlivy (v říjnu 0,4%) jsou vyšší, než očekávané, a mohly by přispět k dřívějšímu zvýšení sazeb. Každopádně nyní bude centrální banka sledovat cenový vývoj bedlivěji. Zvýšení sazeb bychom se mohli dočkat někdy v průběhu 2. čtvrtletí příštího roku.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC