Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Bude benzín za 20 Kč?

20.10.2000 8:34
Autor: 

Cena benzínu patří v tomto roce mezi jedno z nejdiskutovanějších témat. Není divu. Vždyť ještě na začátku tohoto roku stál litr Naturalu 95 kolem 26 Kč, v září jsme však v průměru zaplatili již 30,40 Kč, což jinými slovy znamená nárůst ceny o téměř 17%! Již na začátku března jsme přitom upozorňovali, že cena benzínu kolem 30 Kč za litr v tomto roce není cenou nereálnou.

Za prudkým nárůstem cen pohonných hmot stojí vysoké ceny ropy. V březnu loňského roku (23.3.1999) podepsaly státy OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) dohodu o 7% redukci těžebních limitů. Těžební limity byly díky této smlouvě sníženy o 1,716 miliónů barelů na 22,976 miliónů barelů denně. Pod dohodu se podepsaly také nečlenské státy Norsko a Mexiko. Dohoda na rozdíl od mnohých předchozích byla dodržena a cena ropy se začala šplhat vzhůru. Na začátku roku 2000 začal být trh nervózní, neboť panovala značná nejistota, zda bude platnost smlouvy prodloužena či nikoliv. Navíc, zásoby ropy ve Spojených státech začaly postupně vysychat a dostaly se na 27-leté minimum. Cena ropy následkem těchto faktorů překročila 30 USD za barel. Spojené státy začaly vyvíjet nátlak, aby byla těžba ropy zvýšena. V březnu navýšily země OPEC těžební limit o 1,45 mil. barelů denně, v červnu poté došlo k dalšímu navýšení těžby o 0,708 mil. barelů denně a v září pod tlakem přetrvávajících vysokých cen ropy, které se ocitly na 10-ti letém maximu, země OPEC zvýšily těžbu o dalších 800 000 barelů denně. Ve srovnání s úrovní před březnovým zvýšením těžebních limitů se letos těžba ropy zvýšila o téměř 13%!!!

Jak je tedy možné, že cena ropy stále převyšuje 30 USD za barel a cena benzínu v ČR zůstává nad 30 Kč za litr?

Domníváme se, že jde o souhru několika faktorů. USA jsou největším odběratelem černého zlata na světě. Stav zásob v USA se proto velmi bedlivě sleduje. Americké zásoby této strategické suroviny však zůstávají před nadcházející zimou stále na extrémně nízké úrovni. Trh je z toho vývoje nervózní a psychologický faktor, zdá se, hraje větší roli, než jsme byli schopni a ochotni dříve připustit. Navíc se objevují zprávy, že země OPEC již, až na některé drobné výjimky, operují na úrovni maximální produkční kapacity. „Nedostatek“ ropy navíc přichází ve chvíli, kdy dochází k oživení ekonomik Asie a Evropy a spotřeba ropy tak v těchto zemích roste. Situaci komplikuje také napjatá atmosféra na Blízkém východě. Cena benzínu v ČR je navíc tlačena směrem nahoru prudkým oslabením koruny vůči dolaru. Na začátku tohoto roku byl kurz koruny na úrovni kolem 35 CZK/USD, v těchto dnech však koruna opět operuje nad úrovní 41 CZK/USD.

Cena ropy potažmo i benzínu podle našeho názoru zůstane v tomto roce vysoká. K poklesu by mohlo dojít v příštím roce na sklonku zimy. Těžba ropy se zdá býti dostatečná a cena ropy mezi 20-28 dolary za barel se jeví jako reálná. (Rozmezí 20-28 dolarů za barel je cenová úroveň, kterou považují země OPEC za „ideální“, a snaží se zvyšováním těžby ropy dostat cenu ropy na tuto úroveň.) Pokud nedojde k jiným neočekávaným nepříznivým událostem (zhoršení situace na Blízkém východě a pod.), mohli bychom se v příštím roce dočkat poklesu ceny benzínu v ČR na úroveň kolem 27-28 Kč za litr. Pokud by došlo navíc k výraznějšímu posílení koruny vůči dolaru, potom by se cena benzínu mohla ještě více přiblížit 25 Kč za litr. Cena 20 Kč za litr je však již pravděpodobně pohádkou minulosti.

(Monika Procházková)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů