Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod skončil v srpnu s deficitem 15.6 mld. korun, …

21.9.2000 9:03
Autor: 

… což je výrazně nad očekávanou úrovní. Vývozy vzrostly v běžných cenách meziročně o 25,1%, avšak dovozy vykázaly prudký nárůst o 42%! Od začátku tohoto roku dosáhl deficit obchodní bilance 73,6 mld. korun, zatímco ve stejném období loňského roku byl deficit „pouhých“ 29,5 mld. korun. Jinými slovy se obchodní bilance proti loňskému roku zatím zhoršila o 44,1 mld. korun.

Prudký nárůst deficitu obchodní bilance jde především na vrub výrazného zvýšení deficitu ve skupině nerostných surovin. Zatímco od ledna do srpna loňského roku dosáhl deficit v této skupině 21,5 mld. korun, letos zde narostl schodek až na 52,3 mld. korun. Podle informací ČSÚ činil deficit u ropy a ropných výrobků 38,2 mld. korun a u plynu 24,8 mld. korun. Vyhlídky navíc nejsou příznivé ani pro nadcházející měsíce. V září totiž došlo k dalšímu prudkému růstu cen ropy (až k úrovni desetiletého maxima) a navíc díky posilující pozici dolaru významně oslabil kurz CZK/USD. Koruna v září láme rekordy a v posledních dnech se přibližuje dokonce úrovni 42 CZK/USD. Jen od konce srpna koruna oslabila o téměř 6%. Vývoj kurzu koruny vůči dolaru navýší hodnotu dovozů surovin a dále tak pravděpodobně prohloubí deficit obchodní bilance. Nakonec nesmíme zapomenout ani na skutečnost, že se do zhoršení obchodní bilance letos promítá také oživení české ekonomiky a příliv zahraničních investic. Zatímco v loňském roce dosáhla bilance ve skupině stroje a dopravní zařízení přebytku (2,9 mld. korun), letos sklouzla bilance v rámci této skupiny do deficitu 1,6 mld. korun.

Na základě nepříznivého vývoje obchodní bilance v posledních měsících jsme zvýšili náš odhad celoročního deficitu obchodní bilance na 115 mld. korun. Přestože se obchodní bilance letos viditelně zhoršuje, nemusíme prozatím propadat panice. Deficit běžného účtu i přes letošní zhoršení obchodní bilance zůstane na úrovni, která pro českou ekonomiku neznamená ohrožení vnější rovnováhy. Deficit běžného účtu odhadujeme pro tento rok na úrovni 4,0% HDP (mírně nad 2 mld. dolarů). Navíc, příliv přímých zahraničních investic deficit výrazně převýší. Letos očekáváme příliv přímých zahraničních investic ve výši 5,5 mld. dolarů. Oživení české ekonomiky pokračuje jen pozvolným tempem a obchodní bilanci tak radikálně nezhorší.

(Monika Procházková)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data