Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jednorázové efekty pominuly - růst HDP se zpomalil na 1,9%

15.9.2000 9:30
Autor: 

Růst hrubého domácího produktu se ve druhém čtvrtletí výrazně zpomalil na 1,9% (v prvním čtvrtletí to bylo 4,4%). Zpomalení bylo očekávané (trhu očekával ještě pomalejší růst 1,7%, Patria byla optimistická s odhadem růstu 2,2%) a nijak zřejmě nezmění výhled na zbytek roku 2000 a na rok 2001.
Pomalejší růst ve druhém čtvrtletí má dvě hlavní příčiny. Za prvé, srovnávací základna z roku 1999 byla výrazně vyšší ve druhém (v roce 1999 HDP již stoupnul o 0,1%) než v prvním čtvrtletí (v roce 1999 pokles o 3,3%). Objem HDP byl tedy ve druhém čtvrtletí roku 2000 naprosto stejný jako ve stejném období roku 1997.
Druhým důvodem zpomalení je vývoj zahraničního obchodu. Ten přispěl rekordně k růstu v prvním čtvrtletí (podrobnější analýzu vývoje HDP najdete v našem červencovém makroekonomickém přehledu), ve druhém čtvrtletí však již k ekonomickému růstu přispíval negativně. Zatímco dovozy do ČR rostly ve stálých cenách o 17,6% (nominálně se zvýšily o 26%), vývozy se zvýšily "jen" o 16,4% (nominálně vzrostly o 20%).
Hlavním "tahounem růstu" se ve druhém čtvrtletí stala domácí poptávka: soukromá spotřeba se zvýšila o 1,7%, spotřeba vlády o necelé procento a především kapitálové investice se zvýšily téměř o 6%. Rychlý růst investic představuje příjemné překvapení, oproti prvnímu čtvrtletí se tempo růstu zrychlilo z 1,2% na 5,9%. U investic však stále ještě funguje efekt nízké srovnávací základny (ve druhém čtvrtletí investice klesly o téměř 8%).
Potvrdila se tedy naše analýza vývoje, kdy jsme tvrdili, že růst HDP začátkem roku byl do značné míry statistickým přeludem a že trend růstu ekonomiky se pohybuje okolo 2%. Do konce roku očekáváme pomalu akceleraci domácí poptávky (soukromé i vládní): za celý rok by soukromá spotřeba měla vzrůst o 2% a vládní spotřeba o 1,5%. Očekáváme také, že tempo růstu investic se udrží na úrovni okolo 4% meziročně. Zahraniční obchod bude do konce roku na vývoj HDP působit mírně negativně, výsledek bude ale výrazně ovlivněn vývojem cen ropy.
Výhled na zbytek roku 2000 a na rok 2001 se tedy po dnešku nemění: v letošním roce očekáváme růst ekonomiky o 2,5% a příští rok mírnou akceleraci na 3,5%. Po poklesech HDP v letech 1997 až 1999 jde o pozitivní změnu, ale růst zůstává poměrně pomalý.

(Ondřej Schneider)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data