Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Analýza: Implikace nucené správy v IPB pro finanční trhy a vkladatele

16.06.2000 17:23
Autor: 

V pátek 16.6. v 11:58 uvalila ČNB nucenou zprávu na IPB s tím, že 100% garantuje vklady a dluhopisy a že banka zůstane v provozu.


Akcionáři IPB

Akcionáři IPB jsou nyní v nejméně výhodné pozici. Nejen, že tržní cena IPB ve čtvrtek spadla o 20% a obchodování s jejími akciemi bylo posléze zcela pozastaveno. Nyní jsou navíc akcionáři vydáni napospas státu. Ten teď může teoreticky snížit základní jmění a následním navýšením rozředit podíly stávajících vlastníků. Slova vládních činitelů o tom, že stát je připraven ochránit střadatele, nikoliv akcionáře, podle nás svědčí o tom, že se stát se současnými akcionáři IPB „mazlit nebude“.

Ostatní blue-chip akcie

Kauza IPB neměla dopad pouze na titul IPB, postiženy byly v posledních dnech i ostatní blue-chip tituly. Řada menších hráčů na českém akciovém trhu si totiž půjčovala od IPB na své vlastní operace na trhu prostřednictvím tzv. buy-sell transakcí. Poté, co IPB v průběhu týdne přestala tyto transakce provádět, byli tito hráči nuceni redukovat pozice v cenných papírech, což se projevilo v tlaku na většinu českých blue chipů. Zatímco příští týden může tento efekt ještě doznívat, jeho větší část je již za námi.

Bezprostřední reakce akciového trhu na uvalení nucené zprávy v pátek byla pozitivní. Lze se domnívat, že oba další bankovní tituly (ČS, KB) by mohly těžit z přílivu nových vkladů do těchto bank ze strany zákazníků IPB. V případě Komerční banky je však situace komplikovanější, neboť nelze vyloučit, že řešení situace IPB si vyžádá mírné zdržení v privatizaci KB.

Majitelé dluhopisů

Majitelé dluhopisů IPB mohou paradoxně na současné situaci získat, a to přesto, že např. agentura Moody’s ve čtvrtek 15.6. připustila možné snížení ratingů IPB a již snížila rating finanční síly banky (z E+ na E). ČNB však po uvalení nucené zprávy ručí i za obligace, takže jejich kredit by měl teoreticky stoupnout. Na českém trhu dluhopisů se však s obligacemi IPB v posledních několika dnech vůbec neobchodovalo, takže nelze zjistit verdikt trhu na poslední vývoj. Doposud nejistý však zůstává osud podřízeného dluhu IPB (dluh, který je při uspokojování nároků věřitelů podřízen ostatním formám dluhu), neboť zatím není jasné, vztahuje-li se na něj garance ČNB. Jinou kategorií jsou hypotéční zástavní listy (HZL) ČMHB, které jsou jištěny nemovitostmi financovanými hypotékami ČMHB a které by podle našeho názoru neměly současnou krizí výrazně utrpět. HZL nejprve na krizi IPB reagovaly poklesem ceny, po uvalení nucené zprávy však došlo k jejich zhodnocení.

Majitelé vkladů

Nucená zpráva přinesla majitelům vkladů v IPB (včetně devizových) 100% ručení ze strany ČNB, navíc mohou se svými depozity volně nakládat. Jak se bude vyvíjet objem vkladů ve dnech bezprostředně po uvalení nucené správy lze jen stěží odhadovat, ale čísla ČNB sdělená v pátek jsou takřka šokující: mezi 20. únorem a 14. červnem odplynulo z IPB 51 mld. Kč primárních depozit.

Měna

Koruna v pátek ráno mírně oslabila, ale po oznámení nucené zprávy došlo k jejímu zhodnocení. Další vývoj by neměl být dramatický, alespoň co se odezvy na kauzu IPB týče: agentura Standard & Poor’s již v pátek sdělila, že uvalení nucené správy na IPB nebude mít žádný dopad na hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky.

Ondřej Daťka

16.6.2000


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data