Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

26.1.2006 11:47
Autor: KBC/Patria

MOL vypsal tendr na dodávku bionaftových komponent
MOL vyzval k nabídce na dodávku bio-naftových komponent nebo rostlinného oleje na výrobu bionafty, vzhledem k požadavku EU přidávat bionaftu do paliv. Smlouvy budou uzavřeny na dodávky v období 2008-2014. MOL očekává, že zakoupí 150 kilotun bionaftových komponent ročně, když nařízení EU vyžaduje nahradit do roku 2010 5,75 % spotřeby fosilních paliv bionaftou. Společnost nám včera oznámila, že bionafta stále není hlavním prvkem její strategie, a že se domnívá, že příspěvek bionafty k celkovému prodeji paliv bude omezený i z dlouhodobého hlediska. Zatímco bionaftové komponenty (hlavně lisovaná řepa a rostlinný olej) mohou být rovnou přimíchány do naftových paliv, maďarská biobenzínová strategie je stále velkou neznámou. MOL se snažilo přimět maďarskou vládu zakázat přimíchávat ethanol přímo do benzínu, když argumentovala, že by to mohlo snadno vést ke ztrátě kontroly nad spotřební daní a případným daňovým únikům. Nicméně MOL říká, že ethanol může být přeměněn na ETBE (ethyl-terc-buthyl-ether), aditivum, které by mohlo zvýšit oktanové číslo benzínu. Vzhledem k tomu, že by tuto přeměnu provádělo MOL a následně by přimíchávalo toto aditivum do benzínu (stejně jako v případě bionafty), vláda by si proto mohla uchovat kontrolu nad objemem prodaného paliva a tím pádem i nad zaplacenou spotřební daní. A co je pro MOL ještě důležitější je fakt, že by se mohlo stát monopolem v oblasti nákupu bioethanolu a tím pádem i zaznamenat významné zisky v oblasti biopaliv. Vláda by o regulaci biopaliv měla rozhodnout později tento rok. MOL dále oznámilo, že plánuje investovat 8 mld. HUF (zhruba 32 mil. EUR) do výstavby ETBE továrny v Tiszaújváros. Tato nová továrna by měla být spuštěna na začátku příštího roku, když spotřební daň na benzín s menším jak 4,4% podílem biokomponent od července 2007 poroste. Tender na bionaftové komponenty je z hlediska ceny akcií MOL neutrální, zatímco nedávné rozhodnutí vlády o regulaci biopaliv má strategický význam. I nadále doporučujeme Držet akcie s cílovou cenou 22 650 HUF za akcii.

PGNiG: Spotřeba zemního plynu v Polsku dosahuje rekordních výšek
PGNiG včera oznámila, že spotřeba zemního plynu v Polsku dosáhla v úterý rekordní hodnoty 63,5 mil. m3 po pondělním rekordu 61,5 mil. m3. Generální ředitel distribuční společnosti Gaz System řekl, že denní deficit je zhruba 1,5-2,0 mil. m3 a je v současnosti pokryt díky nižším dodávkám některým průmyslovým spotřebitelům (zejména se to týká elektráren a výrobců hnojiv). Akcie PGNiG včera stouply, po spekulacích, že silná poptávka po zemním plynu zvýší zisk za první čtvrtletí a znovu vynese na světlo otázku ceny plynu. S prvním argumentem nesouhlasíme. V důsledku nižších dodávek z ukrajinských plynovodů musí PGNiG nakupovat zemní plyn na volném trhu za daleko vyšší cenu než je cena dlouhodobě sjednaná, zatímco sazby odběratelů jsou v celém čtvrtletí jednotné. Navíc nedávné obavy o pravidelnost a stabilitu dodávek plynu mohou znamenat, že se domácnosti začnou poohlížet po alternativních zdrojích vytápění, což by dlouhodobé vyhlídky PGNiG činilo poněkud méně atraktivními. V současnosti nicméně nepovažujeme za nutné revidovat naše předpovědi na prodej objemu plynu PGNiG. I nadále doporučujeme Držet s cílovou cenou 3,50 PLN za akcii.

BRE Bank zvažuje částečný prodej Skarbiec AM
Podle titulní zprávy polského deníku Parkiet, zvažuje BRE Bank prodej části ze své 100% vlastněné dceřiné společnosti, zabývající se správou aktiv, svojí mateřské společnosti Commerzbank. Podle generálního ředitele Slawomira Lachowskiho by to znamenalo posílení pozice vzájemného fondu na polském trhu. Kvůli méně agresivní strategii Skarbiec AM poklesl její podíl na začátku roku 2005 z 5,17 % (spravovaná aktiva 2,5 mld. PLN) na 3,85 % (spravovaná aktiva 2,05 mld. PLN) ve 3Q05. Rozhodnutí o velikosti prodaného podílu (51 nebo 49 %) bude přijato v 1Q06. Hodnota Skarbiec AM se odhaduje zhruba na 92 mil. PLN (na základě podobných nedávno uskutečněných transakcí). Účetní hodnota společnosti byla na konci roku 2004 77,3 mil. PLN. Zatímco býci na trhu nepochybně zdůrazní možnosti pro kapitálový zisk, my bychom naopak zdůraznili, že prodej je důsledkem neúspěchu banky v oblasti správy aktiv (původně jeden ze tří pilířů banky), a že příchod Commerzbank jako přímého investora asi nezpůsobí žádnou pozitivní změnu. Trvá naše doporučení Prodat.

Bank Pekao/BPH: Unicredito musí předložit dokumenty do 6. února
Po nedávných zprávách v tisku, že komise pro bankovní dohled, složená jak z členů vlády tak i představitelů centrální banky, záměrně zdržuje svoje rozhodnutí o převzetí Bank BPH Unicreditem, vydala Polská centrální banka tiskové prohlášení na svou obranu. Centrální banka uvedla, že generální inspektorát komise pro bankovní dohled obdržel 19. ledna dopis od Unicredita, ve kterém se uvádí, že Unicredito hodlá předložit všechny požadované dokumenty (požadavek z října 2005) do 6. února. Unicredito zároveň očekává, že polské úřady budou jednat také o nedávných dotazech Unicredita na jednání plánovaném na 8. března. Neočekáváme, že tato zpráva bude mít významný vliv na dnešní cenu akcií, když je pouze pokračováním v dlouhém čekání na rozhodnutí polských regulačních úřadů.

Netia: Novator plánuje navýšení svého podílu na 33 %
Netia oficiálně potvrdila, že současný podíl Novatoru je po nedávné veřejné nabídce 22,37 %. Navíc Novator plánuje navýšit svůj podíl na 33 % během následujících 12 měsíců. Novátor musí požádat o schválení Úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele, v případě, že jeho podíl přesáhne 25 %, a proto musel oznámit svůj záměr už nyní. Novator pravděpodobně bude v příštích měsících další akcie kupovat na volném trhu než aby oznámil další veřejnou nabídku. Při jakémkoliv posílení doporučujeme Prodat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.7.2017
12:47Polský prezident bude vetovat justiční reformu, zlotý roste na páru s eurem
12:22Letecké nebe patří Ryanairu. Kromě Alitalie chce konkurenty vytlačit cenovou válkou
11:12Týdenní výhled: Americké HDP, záplava firemních výsledků, Fed i ČNB. Naznačí něco?  
10:36Euro lehce zklamala data. Zlotý ocenil prezidentské NE kontroverzním zákonům  
8:59Evropské trhy v úvodu mohou hledat směr. ArcelorMittal prodává válcovnu v Česku (E15)  
8:50Rozbřesk: Letošní druhé nejnapínavější zasedání ČNB na obzoru
8:45Japonské akcie klesly na dvoutýdenní minimum, trhy se chystají na Fed a další výsledky  
23.7.2017
18:36Po 25 letech nepřetržitého růstu může kvůli dluhům a realitám „padnout“ i Austrálie
16:53Nově technické analýzy či sloupky, měny na jednom místě na Patria.cz
12:33Víkendář: Měl by Putin větší radost z Clintonové?
22.7.2017
20:16Děsí ještě někoho geopolitická rizika? Spíš ne, za stabilitu vděčíme i jaderným bombám
16:09Víkendář: Na čem se Německo a Francie shodnou jen těžko
10:09Trump odrazuje technologické talenty od práce v USA. Proč se jim ale nechce ani do Evropy?
21.7.2017
22:01Výsledky firem zatím Wall Street nepřesvědčily
19:16Kam investovat na následujících deset let
18:06S&P potvrdila ratingy České republiky. Státní dluh podle ní zůstane nízký
17:11Pražská burza končí relativně úspěšný týden v červeném, Unipetrol po výsledcích +1 %
17:08Tři potenciální bubliny, před kterými by se investoři nyní měli mít na pozoru
17:00Koruna na závěr týdne znovu útočí. Eurodolar své zisky drží  
16:40Summary: Microsoft dokazuje, že zvládá přechod na cloudový byznys

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
2:30JP - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Prodeje starších domů