Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývoj elektroenergetiky - jak to vidí ČEZ (opak.)

Vývoj elektroenergetiky - jak to vidí ČEZ (opak.)

03.06.2004 16:35
Autor: 

Zájem o fundamentální situaci jednoho z těch modřejších blue chips na BCPP – ČEZ - je neutuchající, což je dobře; podívejme se na to, jak vidí vývoj elektroenergetiky samotný management společnosti. Jím prezentované shrnutí (zdroj: VZ 2003) je poměrně výstižné; většina uvedených faktorů a souvislostí na těchto stránkách již byla také poměrně detailně diskutována buď ve vztahu k samotným akciím ČEZ a/nebo k elektroenergetice u nás a v Evropě, dodatečného komentáře tudíž nyní není třeba. Nicméně uvedeným tématům se budeme nadále průběžně věnovat.

1. "Aktualizace státní energetické koncepce stanoví podmínky pro další vývoj sektoru energetiky v České republice. K provedení koncepce je nezbytné rozhodnout o způsobu uskutečnění jednotlivých záměrů a plánovitě je realizovat. To se týká především dostupnosti paliv, úrovně využívání domácích zdrojů a společenské vhodnosti jednotlivých druhů výroby elektřiny.

2. V podnikatelském prostředí energetiky České republiky se vstup do Evropské unie projeví některými novými požadavky, které již jsou nebo v krátké době budou obsaženy v českém právním řádu. Nejdůležitější změnou je urychlení otevírání trhu s elektřinou a další požadavky nových evropských směrnic o vnitřním trhu s energií, jako je právní oddělení distribuce, regulace „ex ante“ nebo pravidla pro využívání přeshraničních přenosových profilů, které sjednotí podmínky na jednotlivých národních trzích členských států Evropské unie a umožní je efektivněji propojit.

3. Z hlediska ochrany životního prostředí pak jde zejména o:

- implementaci postupů integrované prevence znečištění (IPPC);
- povinnost získat integrované povolení pro stávající zdroje do roku 2007, - národní program snižování emisí, zaměřený na místně nebo regionálně působící škodliviny, který bude pomocí „emisních stropů“ upravovat k horizontu roku 2016 jejich celkové přípustné výpusti ze všech výroben,
- opatření proti globálním změnám klimatu, konkrétně omezování emisí skleníkových plynů; připravený evropský systém obchodování s emisními povoleními bude nezávisle na osudu Kjótského protokolu spuštěn v roce 2005, jeho druhé kontrolní období začne v roce 2008,
- požadavek uplatňovat při výstavbě nových výroben v rámci jejich integrovaného povolování nejlepší dostupné technologie.

Zajímavou výzvou, které společnost věnuje pozornost, je státní podpora obnovitelných zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla. Na jedné straně tato podpora představuje významnou deformaci rovného tržního prostředí a jeho cenových signálů, na druhé straně omezuje čerpání neobnovitelných palivových zdrojů a zvyšuje efektivitu jejich využívání a vytváří tak podmínky pro trvale udržitelný rozvoj.

4. Vzhledem k blížícímu se období dožívání některých technologických částí uhelných elektráren společnost zintenzivní přípravu obnovy svých výrobních kapacit. ČEZ, a. s., předpokládá, že časová náročnost investic bude významně ovlivněna zejména veřejnoprávním projednáváním všech stupňů dokumentace. Přesto je možné očekávat, že ČEZ, a. s., bude disponovat dostatečným potenciálem pro účast na krytí předpokládaného růstu poptávky nejen v České republice, ale i v zahraničí.

5. Z hlediska organizační a vlastnické struktury lze v dlouhodobém horizontu očekávat, že bude v Evropě dále probíhat kumulace účastníků trhu do několika velkých skupin soustředěných kolem nynějších kapitálově nejsilnějších energetických společností. Podniky budou optimalizovat své portfolio jak u vertikální integrace, tak i horizontálně, dalším propojováním elektroenergetiky s plynárenstvím.

6. V důsledku indikovaného snižování přebytku výrobních kapacit již dochází k růstu velkoobchodní ceny elektřiny. Tento trend může znamenat začátek klasického tržního investičního cyklu „boom and bust“, s periodou a cenami odpovídajícími marginálnímu výrobnímu zdroji.

7. Poruchy v dodávkách na velkých územích USA a různých částech západní Evropy, způsobené primárně různým umístěním poptávky a výrobních kapacit, nutí orgány odpovědné za provoz přenosových sítí a stabilitu dodávek přijímat opatření pro zlepšení situace, plánovitý rozvoj soustav a zvýšení kvality jejich řízení. Tato opatření v současné době znamenají zvyšování havarijních rezerv, a tím omezování obchodovatelné kapacity na přeshraničních profilech. Nynější krátkodobá opatření bude v dlouhodobé perspektivě nutné doplnit investicemi do posílení přeshraničních kapacit, což by mohlo vést ke zlepšení mezinárodního obchodu s elektřinou".

Výše uvedená sedmička se dá chápat jako mix SWOT faktorů, který tvoří velkou část (nicméně ne kompletní) risk/return profilu skupiny ČEZ (a následně akcií společnosti). Následovat bude pohled na její strategii.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data