Vláda odložila jednání o rozpočtu na příští rok na 17. září. Žádný z ministrů zatím neustoupil ze svých požadavků na dodatečné zdroje. Zdá se, že ministr Sobotka bude neústupný, 118 mld. Kč deficit bere za nedotknutelný a může se jen snížit, řekl včera na tiskové konferenci. (podrobněji
ZDE)
ČSÚ snížil odhad letošní sklizně obilovin, meziročně půjde o 14,3% pokles. Produkce brambor bude letos dokonce o 17,9% nižší. Do inflace by se nižší sklizeň měla promítnout minimálně.
OECD snížila po vzoru MMF odhady růstu HDP pro eurozónu, její prognózy činí pro tento rok +0,5% (+1,0%). OECD doporučuje zmírnit měnové podmínky v Evropě, tj. snížení úrokových sazeb ECB. Odhad letošního růstu HDP Spojených států zůstává na +2,5%. (podrobněji
ZDE)
Světová banka je další institucí, která přišla s hodnocením globální ekonomiky a jejích perspektiv. Opakuje se stále stejná písnička - slabá Evropa (odhad letošního růstu HDP +0,7%), deflace v Japonsku (+0,8%) a oživení v USA (+2,2%). Globální ekonomika má letos vzrůst o 2,0% a příští rok o 3,0%.
Maloobchodní tržby v oblasti eurozóny v červnu po květnovém propadu zůstaly beze změny. Meziročně potom byly vyšší jen o 0,7%. Další důkaz ekonomické slabosti Evropy.
Index aktivity ve službách (PMI) eurozóny za srpen vzrostl na 52,0 bodů, což je nejvyšší hodnota od července 2002. Že by se i v Evropě blýskalo na lepší časy?
Švédská viceguvernérka centrální banky Perssonová se postavila za přijetí eura. Prý by jeho přijetí přispělo k ekonomickému blahobytu Švédů. Volební průzkumy jsou ale neúprosné, obyčejní lidé řeknou v plebiscitu 14. září asi "ne".
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek