Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

16.5.2003 9:49
Autor: 

Schodek běžného účtu se prohloubil na 13,8 mld. Kč. Celkové saldo běžného účtu za 1 čtvrtletí letošního roku by podle našich výpočtů mělo činit 24,8 mld. Kč, což by odpovídalo 4,6% hrubého domácího produktu. (podrobněji ZDE)

Švédský soud, k němuž se odvolala česká vláda proti výsledku arbitrážního řízení mezi společnosti CME Czech Republic B.V. a Českou republikou, rozhodl o platnosti výsledku arbitráže a povinnosti uhradit společnosti CME odškodné ve výši 10,5 mld. Kč. Ministerstvo financí ČR vzápětí uvolnilo prostředky deponované ve Švédsko k úhradě odškodného. (podrobněji ZDE)

Podle předběžného odhadu Eurostatu se HDP v EU i eurozóně v 1. čtvrtletí v porovnání s předchozím kvartálem nezměnil. Meziročně se HDP zvýšil o 1,0% v EU a 0,8% v eurozóně.

Německý hrubý domácí produkt se v 1. čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem snížil o 0,2%. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se výkonnost německé ekonomiky zvýšila o 0,5%. (podrobněji ZDE)

Německá vláda oznámila revizi odhadu daňových příjmů v příštích třech letech. Celková hodnota očekávaných daňových příjmů byla snížena o 126 mld. eur. Rozpočtové problémy Německa se tak dále prohlubují.

Italská ekonomika vykázala v 1. čtvrtletí mezikvartální pokles o 0,1%, meziroční tempo růstu činilo 0,8%. Podle vládní prognózy by se měl italský HDP letos zvýšit o 1,1%.

Výkon holandské ekonomiky dokonce klesl o 0,8% mezikvártálně, resp. o 0,1% meziročně. Holandskou ekonomiku trápí pokles investic a zhoršení obchodní bilance.

Evropská centrální banka v pravidelné měsíční zprávě uvedla, že inflační rizika v eurozóně jsou malá, oživení hospodářského růstu by mělo přijít na konci roku a naznačila, že prudký růst eura by mohl být důvodem pro pokles úrokových sazeb.

Průmyslová produkce v USA v dubnu zaznamenala meziměsíční pokles o 0,5% stejně jako v březnu. Ve srovnání s loňským dubnem výroba klesla o 0,4%. Využití průmyslových kapacit kleslo ze 74,8% na 74,4%.

Polský premiér opět tlačí na pilu, tj. centrální banku. Podle něj jsou úrokové sazby v Polsku nepřiměřeně vysoké v zhledem k poklesu inflace. Klíčová sazba polské centrální banky nyní činí 5,75%., inflace v dubnu klesla na historicky nejnižších 0,3%.

Americká vláda sdělila Radě bezpečnosti OSN, že nehodlá Iráku odpustit jeho dluh, který dosahuje 400 mld. USD.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data