Souhrnný indikátor důvěry se v dubnu zvýšil na +3 body z +1 bodu v březnu. Hodnocení domácností se zlepšilo z –13 na –11 bodů, firmy, zejména v průmyslové oblasti, zvýšily své hodnocení z +5 na +6 bodů.
Za to Němci jsou čím dál skeptičtější. Tamní index podnikatelského klimatu institutu Ifo v dubnu klesl na 86,6 z 88,1 bodu, když kleslo hodnocení současné situace a zároveň se zhoršila očekávání na příštích šest měsíců.
To, že německá ekonomika není zrovna v kondici, uznala i vláda. Její prognóza hospodářského růstu v letošním roce byla včera snížena z 1,0% na 0,75%. Oficiální vládní prognóza byla letos snížena již třikrát.
Podle průzkumu veřejného mínění, který si nechala provést švédská tisková agentura TT, bylo v dubu proti přijetí eura 50% Švédů, zatímco pro euro by hlasovalo pouze 34% dotázaných. V září se ve Švédsku bude konat referendum o vstupu Švédska do eurozóny, podpora přijetí eura však již delší dobu klesá.
Vraťme se k indikátorům důvěry, včera totiž tyto ukazatele zveřejnilo také Slovensko. Indikátor důvěry v průmyslu v dubnu vzrostl z 11 na 12 bodů, ve stavebnictví se snížil z –8 na –12 bodů a v maloobchodu se zvýšil z 8 na 16 bodů.
Ceny průmyslových výrobců na Slovensku v březnu vzrostly o 0,3% po únorovém vzestupu o 3,1%. Meziroční inflace v produkčních cenách zrychlila na 9,3% z únorových 8,9%.
Míra nezaměstnanosti v Maďarsku v období od ledna do března činila 6,4% a zůstala tak na stejné úrovni jako v období od prosince do února. Ve srovnání s loňským rokem je ovšem míra nezaměstnanosti o 0,6 procentního bodu vyšší.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete
ZDE.
David Marek