Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: ČR není součástí koalice

Klaus: ČR není součástí koalice "přátel" USA

20.3.2003 13:29
Autor: 

Prezident Republiky Václav Klaus se postavil proti dřívějším výrokům ministra zahraničí Cyrila Svobody, který prohlásil, že ČR je součástí koalice podporující vojenský zásah Spojených států v Iráku. "Konstatuji, že Česká republika není součástí koalice, která zahájila vojenské operace proti Iráku, a že česká jednotka v Kuvajtu je k dispozici v rámci mandátu Parlamentu České republiky," dodal Klaus.

Podle agentury Bloomberg zároveň Klaus řekl, že doufá v rychlé a účinné vyřešení konfliktu bez velkých ztrát na životech a utrpení civilistů. "Jsem rád, že jsou mé postoje v této věci shodné s postoji české veřejnosti a české politické reprezentace," uzavřel podle serveru idnes Klaus.

Spojené státy přitom dříve tento týden označily ČR za svého spojence v rámci tzv. koalice dobrovolníků, které podporují jejich snahy o vojenské odzbrojení v Iráku. Na seznamu bylo 30 zemí, dalších 15 zemí USA podporovalo, ale přálo si zůstat v anonymitě.

Britský ministr zahraničí Jack Straw před malým okamžikem řekl, že se útok Spojených států těší širší mezinárodní podpoře, a že jej schvaluje 14 z 25 evropských států. Ve zmíněnou chvíli měl na pravděpodobně ještě na mysli i Českou republiku. Strwa zároveň vyzval ke sjednocení evropského pohledu na Irák.

Seznam "koalice dobrovolníků": Afghánistán, Albánie, Austrálie, Ázerbajdžán, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Eritrea, Estonsko, Etiopie, Filipíny, Gruzie, Itálie, Japonsko, Kolumbie, Korea, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Nikaragua, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Salvador, Slovensko, Španělsko, Turecko, Uzbekistán a Velká Británie.

(zdroj: Bloomberg, idnes)


Váš názor
  • je to velky zbabělec
    20.3.2003 20:53

    Náš pan prezident je velký zbabělec, komplikuje situaci v naší zemi a vytváří mylné názory, že mu jde o lid. Opak je pravdou. Myslím, že z něj "chlap" již nikdy nebude, stydím se za něj.
    Michal Roček
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data