Spojené státy a Velká Británie na jedné straně, Francie, Německo, Rusko a Čína na druhé straně. Tak vypadá názorové rozdělení v Radě bezpečnosti OSN. Otázka posledních dnů je jednoduchá a zní: kdo a kdy odzbrojí Irák.
Velká Británie navrhla kompromisní rezoluci OSN, která by měla dát Iráku poslední šanci dobrovolně odzbrojit, v opačném případě by byla posvěcením vojenského zásahu. Nicméně podle premiéra Tonyho Blaira je schválení této doplněné "druhé" rezoluce OSN Radou bezpečnosti málo pravděpodobné, neboť Francouzi jsou v této otázce "naprosto neústupní". Pokud tedy někdo bude "odzbrojovat" Irák, budou to s největší pravděpodobností jen Spojené státy s podporou Velké Británie, ostatní země, členové RB OSN, budou v opozici.
Co se týká otázky, kdy dojde k válečnému konfliktu, ukazují průzkumy, že v nejbližší době. Podle průzkumu agentury Reuters, která se dnes tázala deseti odborníků, většinou válečných poradců vlád, společností nebo OSN, zaútočí Spojené státy ještě v březnu. Čtyři odborníci se domnívají, že válka začne v týdnu začínajícím 17. března, pět z nich potom očekává válku nejpozději v týdnu 24. března.
A jaké jsou důvody pro brzký začátek války? Odborníci především citují fakt, že v Zálivu bylo shromážděno obrovské množství vojenských sil a utraceno mnoho peněz. Podle nich je téměř nemožné držet tam tyto síly věčně nebo třeba jen do léta. Načasování ozbrojeného zásahu je podle odborníků dáno "operačním" rozhodnutím a okamžikem, kdy budou jednotky naprosto připraveny.
(zdroj: webové stránky Financial Times, Reuters)