Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

18.12.2002 10:06
Autor: 

Poslanecká sněmovna včera ve třetím, závěrečném čtení schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 111,3 mld. Kč. Pro přijetí zákona hlasovalo ve sněmovně 100 ze 101 vládních poslanců. Hana Marvanová z Unie svobody se hlasování opět neúčastnila. (komentář ZDE)

Poslanecká sněmovna dále schválila rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury. Rozpočet fondu počítá s výdaji 45,4 mld. Kč. Letos fond hospodařil s částkou 41 mld. Kč. Příjmy by měly tvořit daňové výnosy (18,2 mld. Kč) a výnosy z privatizace (27,2 mld. Kč).

Ministerstvo financí navrhlo ukončit činnost České konsolidační agentury již v roce 2007, zatímco zákon předpokládá její fungování do roku 2011. Zároveň ministerstvo požaduje vytvoření legislativní bariéry pro převod dalších aktiv do ČKA. FNM by měl činnost ukončit již v roce 2006.

Ćlen bankovní rady ČNB Pavel Štěpánek ocenil snahu o reformu fiskální politiky, podle něj by však měla být radikálnější. Snížení deficitů by mělo být výraznější, a to i oproti ambicióznější variantě. (komentář ZDE)

Tržby v maloobchodním prodeji v říjnu meziročně vzrostly o 1,4%. Po revidovaném růstu o 6,7% v září. Říjnový výsledek ovlivnily statistické a kalendářní faktory. Významný byl také opětovný pokles tržeb z prodeje automobilů. Na rozdíl od září již pominul příznivý „popovodňový“ efekt. Po sezónním očištění dosáhly tržby meziměsíčního přírůstku 0,9%. (komentář ZDE)

Spotřebitelské ceny se v listopadu v USA zvýšily o 0,1% a meziroční míra inflace se tak zvýšila na 2,2% z říjnových 2,0%.

Průmyslová výroba v USA v listopadu po třech měsících poklesu meziměsíčně vzrostla o 0,1% a ve srovnání s loňským rokem byla vyšší o 1,8%.

OECD předpokládá, že se výkon německé ekonomiky v příštím roce zvýší v souladu s jejím potenciálem, tj. o 1,5%. Źádná sláva. (komentář ZDE)

Evropská komise včera vyzvala členské země EU, aby se začaly s reformami svých důchodových systémů. Západní Evropu totiž začínají sužovat negativní demografické trendy. Evropa stárne a nebýt imigrace tak i vymírá.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru