Český průmysl se podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy vzpamatoval ze srpnových povodní na 80%. Největší problémy Svaz shledal v chemickém průmyslu.
Evropská investiční banka vydala emisi dluhopisů denominovaných v české měně v objemu 2 mld. Kč se splatností pět let a kuponem 3,25%.
Německá vláda na základě tlaku Evropské komise revidovala návrh státního rozpočtu na příští rok s cílem stlačit schodek pod 3% HDP. Letošní schodek patrně dosáhne 3,8% HDP. Ministr financí Hans Eichel uvedl, že pokud by ostatní země eurozóny snížily inflaci, mohla by ECB snížit úrokové sazby, což by pomohlo německé ekonomice. Zkrátka chtěl říci, že německá vláda za nic nemůže. (komentář
ZDE)
Romano Prodi, předseda Evropské komise, opět kritizoval Pakt stability a růstu. Rozpočtové škrty, které si v některých zemí žádá udržení rozpočtových schodků v mezích daných Paktem, podle něj ohrožuje strategické ekonomické cíle EU. Hlavním strategickým cílem EU, přijatým na summitu v Lisabonu v roce 2000, je do roku 2010 dohnat a předehnat USA a stát se nejvýkonnější ekonomikou světa. (komentář
ZDE)
Francouzská vláda zvýšila odhad svého letošního rozpočtového schodku na 2,8% HDP. V červenci své možnosti ohodnotila na 2,6% HDP.
Míra nezaměstnanosti na Slovensku v říjnu klesla na 16,4% z 16,6% v září. Celkový počet osob registrovaných na úřadech práce činí 478,6 tis.
Mezinárodní měnový fond si vzal na mušku nejen českou, ale i slovenskou fiskální politiku. MMF vyzval slovenskou vládu, aby zpřísnila fiskální politiku a umožnila tím uvolnit měnovou politiku, což by mělo Slovensku pomoci v boji proti posilování slovenské měny.
Polský průmysl v říjnu zpomalil meziroční tempo růstu na 3,2% z předchozích 6,6%. Proti předchozímu měsíci výroba rostla o 4,4% po zářijovém tempu 8,1%.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek