Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

8.11.2002 9:50
Autor: 

Stavební výroba se podle údajů ČSÚ v září meziročně reálně zvýšila o 6,7% po srpnovém "povodňovém" propadu o 4,9%. Po vyloučení vlivu vyššího počtu pracovních dní dosáhl meziroční přírůstek stavební výroby 3,8%. Již v září se dostavil příznivý "popovodňový" efekt, tj. vliv rekonstrukčních a renovačních prací na objektech poškozených záplavami. Je tedy vcelku logické, že nejvyššího přírůstku v rámci stavební výroby dosáhly opravy a údržba objektů (16,8%) a to zejména v oblasti inženýrského stavitelství. (komentář ZDE) Poslanecká sněmovna včera přerušila projednávání návrhu státního rozpočtu na rok 2003. Hlasování proběhne dnes. Poslankyně US-DEU Hana Marvanová předem oznámila, že se hlasování nezúčastní. (komentář ZDE)

ODS ani KSČM nepodpoří návrh rozpočtu pro příští rok. Podle předsedy ODS Václava Klause je předložený rozpočet důkazem toho, že se vláda neodhodlala k potřebným škrtům a dále zvyšuje přerozdělování v ekonomice (komentář ZDE). ODS zároveň předložila návrh podle kterého by měly různé úrovně navrhované deficitu státního rozpočtu různé schvalovací procedury.

Privatizační příjmy Fondu národního majetku nebudou postačovat ke krytí ztrát České konsolidační agentury, uvedl předseda výkonného výboru FNM Jan Juchelka. Hospodaření FNM by mělo v příštím roce skončit se schodkem 15,5 mld. Kč.

Evropská centrální banka, stejně jako její britský protějšek, ponechala úrokové sazby beze změny. ECB odolala tlaku finančních trhů i politiků a vzhledem ke svým měnovým cílům (inflace, peněžní zásoba) vytrvala ve svém neutrálním postoji, který zaujímá již od loňského listopadu. Klíčová sazba ECB nyní činí 3,25%, sazba Bank of England je o 75 bps vyšší.

Inflace v Německu v říjnu podle revidovaných údajů dosáhla 1,3% (předběžný odhad byl 1,2%). Ve srovnání se zářím se index spotřebitelských cen nepohnul.

Za to nezaměstnanost v německé ekonomice se v říjnu nezastavila a podle sezónně očištěných údajů se zvýšila o 23,4 tis. osob na 4,117 mil. osob. Míra nezaměstnanosti spočítaná na sezónně neočištěných datech však klesla na 9,4% z 9,5% v září.

Maďarská průmyslová výroba se v září meziměsíčně zvýšila o 3,3%, meziroční růst vyskočil až na 11,0% (8,1% po očištění o počet pracovních dní).

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data