Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co pro nás chystá ČNB? (opakování)

Co pro nás chystá ČNB? (opakování)

31.10.2002 11:12
Autor: 

Tento čtvrtek se uskuteční pravidelné jednání bankovní rady ČNB o měnové politice. Vzhledem k projednávání "velké" situační zprávy a nových makroekonomických prognóz představuje následující jednání výrazně vyšší pravděpodobnost změny úrokových sazeb než tomu bylo na srpnovém a zářijovém zasedání.

Pozornost se soustředí především na to, zda bankovní rada rozhodne o snížení úrokových sazeb, resp. o kolik sazby klesnou. K analýze situace a nejpravděpodobnějšímu výsledku lze využít několika přístupů. Vždy je ovšem třeba mít na paměti, že jde o odhad kroků ČNB a nikoli odhad optimálních úrokových sazeb.

Nejjednodušším způsobem je sledovat názory členů bankovní rady. Jak nepsané zvyklosti kážou, krátce před jednáním o měnové politice se členové bankovní rady k tomuto tématu nevyjadřují. V předchozích týdnech se ovšem předháněli v tom, aby nás ujistili, že prostor ke snížení úrokových sazeb stále existuje. Díky tomu je dnes v úrokových sazbách na peněžním trhu již započítáno snížení úrokových sazeb o 25 až 50 bazických bodů.

Poněkud více sofistikovaným způsobem je zasazení aktuálních a očekávaných hodnot ekonomických indikátorů do modelu popisujícího měnovou politiku prováděnou ČNB. Klíčovými prvky takové analýzy je porovnání očekávané inflační mezery (rozdílu mezi inflací a inflačním cílem) a mezery výstupu (rozdílu mezi aktuální a potenciální produkcí ekonomiky) s reálnými úrokovými sazbami a reálným směnným kurzem. Je tedy zřejmé, jak důležité budou hodnoty nových makroekonomických prognóz ČNB. Vzhledem k revizím hospodářského růstu v EU a Německu směrem dolů, je nyní více pravděpodobné, že se naplní předchozí pesimistické odhady ČNB, co se týče růstu české ekonomiky v příštím roce. Důležité je, že prognóza ČNB bude pravděpodobně i nadále počítat s udržením záporné produkční mezery. Z ostatních inflačních faktorů je důležitý protiinflační vliv apreciace kurzu a pokles cen nerostných paliv na světových trzích. Ač by primární dopady výkyvů kurzu a cen surovin neměla brát ČNB v potaz, zůstávají ve hře jejich nepřímé dopady. Inflace by tak měla po většinu příštího roku setrvat pod spodní hranicí inflačního cíle. V závěru příštího roku a na začátku roku 2004 by se mohla pohybovat ve spodní polovině inflačního cíle. Tato konstelace umožňuje mírné uvolnění měnových podmínek. K tomu ovšem již došlo. Kurz koruny se vrátil těsně pod úroveň 31,0 CZK/EUR a 31,50 CZK/USD. Meziroční apreciace nominálního efektivního kurzu se zmírnila ze 17% v červenci na 11% v říjnu. Jenže nebýt ČNB, byl by kurz koruny asi úplně jinde. Zastavení apreciačních tendencí je do značné míry výsledek strategie ČNB na devizovém trhu, kde o její nepřímé leč aktivní účasti svědčí údaje o devizových rezervách ČNB. Pokud by ČNB nechtěla v této strategii pokračovat, bylo by žádoucí uvolnit měnové podmínky jiným způsobem, tj. snížením úrokových sazeb. K tomu ovšem již částečně došlo, neboť reálné úrokové sazby se mírně snížily, díky stabilním inflačním očekáváním a předpokládanému snížení úrokových sazeb ČNB. Teď tedy pouze zbývá, aby ČNB tato očekávání naplnila. Podle našeho odhadu by mohla ve čtvrtek bankovní rada ubrat ze svých současných úrokových sazeb 25 bazických bodů.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba