Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co pro nás chystá ČNB? (opakování)

Co pro nás chystá ČNB? (opakování)

31.10.2002 11:12
Autor: 

Tento čtvrtek se uskuteční pravidelné jednání bankovní rady ČNB o měnové politice. Vzhledem k projednávání "velké" situační zprávy a nových makroekonomických prognóz představuje následující jednání výrazně vyšší pravděpodobnost změny úrokových sazeb než tomu bylo na srpnovém a zářijovém zasedání.

Pozornost se soustředí především na to, zda bankovní rada rozhodne o snížení úrokových sazeb, resp. o kolik sazby klesnou. K analýze situace a nejpravděpodobnějšímu výsledku lze využít několika přístupů. Vždy je ovšem třeba mít na paměti, že jde o odhad kroků ČNB a nikoli odhad optimálních úrokových sazeb.

Nejjednodušším způsobem je sledovat názory členů bankovní rady. Jak nepsané zvyklosti kážou, krátce před jednáním o měnové politice se členové bankovní rady k tomuto tématu nevyjadřují. V předchozích týdnech se ovšem předháněli v tom, aby nás ujistili, že prostor ke snížení úrokových sazeb stále existuje. Díky tomu je dnes v úrokových sazbách na peněžním trhu již započítáno snížení úrokových sazeb o 25 až 50 bazických bodů.

Poněkud více sofistikovaným způsobem je zasazení aktuálních a očekávaných hodnot ekonomických indikátorů do modelu popisujícího měnovou politiku prováděnou ČNB. Klíčovými prvky takové analýzy je porovnání očekávané inflační mezery (rozdílu mezi inflací a inflačním cílem) a mezery výstupu (rozdílu mezi aktuální a potenciální produkcí ekonomiky) s reálnými úrokovými sazbami a reálným směnným kurzem. Je tedy zřejmé, jak důležité budou hodnoty nových makroekonomických prognóz ČNB. Vzhledem k revizím hospodářského růstu v EU a Německu směrem dolů, je nyní více pravděpodobné, že se naplní předchozí pesimistické odhady ČNB, co se týče růstu české ekonomiky v příštím roce. Důležité je, že prognóza ČNB bude pravděpodobně i nadále počítat s udržením záporné produkční mezery. Z ostatních inflačních faktorů je důležitý protiinflační vliv apreciace kurzu a pokles cen nerostných paliv na světových trzích. Ač by primární dopady výkyvů kurzu a cen surovin neměla brát ČNB v potaz, zůstávají ve hře jejich nepřímé dopady. Inflace by tak měla po většinu příštího roku setrvat pod spodní hranicí inflačního cíle. V závěru příštího roku a na začátku roku 2004 by se mohla pohybovat ve spodní polovině inflačního cíle. Tato konstelace umožňuje mírné uvolnění měnových podmínek. K tomu ovšem již došlo. Kurz koruny se vrátil těsně pod úroveň 31,0 CZK/EUR a 31,50 CZK/USD. Meziroční apreciace nominálního efektivního kurzu se zmírnila ze 17% v červenci na 11% v říjnu. Jenže nebýt ČNB, byl by kurz koruny asi úplně jinde. Zastavení apreciačních tendencí je do značné míry výsledek strategie ČNB na devizovém trhu, kde o její nepřímé leč aktivní účasti svědčí údaje o devizových rezervách ČNB. Pokud by ČNB nechtěla v této strategii pokračovat, bylo by žádoucí uvolnit měnové podmínky jiným způsobem, tj. snížením úrokových sazeb. K tomu ovšem již částečně došlo, neboť reálné úrokové sazby se mírně snížily, díky stabilním inflačním očekáváním a předpokládanému snížení úrokových sazeb ČNB. Teď tedy pouze zbývá, aby ČNB tato očekávání naplnila. Podle našeho odhadu by mohla ve čtvrtek bankovní rada ubrat ze svých současných úrokových sazeb 25 bazických bodů.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.01.2025
15:01Invesco o evropských nemovitostech: Nový hodnotový cyklus nemovitostí
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu
16:59Americké indexy rotují u maxim  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data