Česká republika a Evropská unie včera podle očekávání uzavřely kapitolu hospodářská soutěž. ČR má nyní uzavřeno 26 kapitol ze 30. Zbývá dosáhnout shodné pozice u kapitol doprava, instituce, zemědělství a rozpočtová politika.
Evropská unie poskytne České republice 61,8 mil. eur (1,9 mld. Kč) z fondů Phare a ISPA. Z toho 41,5 mil. eur představuje pomoc oblastem postiženým letošními záplavami.
Vídeňský institut
WIIW snížil odhady růstu české ekonomiky. Nové prognózy počítají s růstem HDP letos o 2,4% a příští rok o 3,0%. Inflace by letos měla dosáhnout 2,2%, příští rok 2,0%. Průměrná míra nezaměstnanosti by letos měla činit 9,5, příští rok 9,4%.
Česká národní banka včera schválila vstup italské finanční skupiny Investmart do Union Banky. Před několika týdny byla žádost zamítnuta, protože neobsahovala informace o původu peněz na akvizici banky.
Reforma zemědělské politiky EU je o krůček blíže realizaci. Francouzský prezident
Jacques Chirac a německý kancléř Gerhard Schröder se dohodli na zmrazení zemědělských výdajů Evropské unie od roku 2007 na úrovni roku 2006 a nebudou se do roku 2013 zvyšovat více než o míru inflace. Nabíhání přímých plateb pro nové členy by mělo začít v roce 2004. Tato dohoda by se mohla stát základem celkového kompromisu na bruselském summitu.
Produkční ceny v německé ekonomice se v září zvýšily o 0,2%, ve srovnání s loňským rokem jsou však stále o 0,9% nižší.
Spotřebitelské ceny ve Francii v září vzrostly o 0,2%, meziroční míra inflace se udržela na úrovni 1,8%.
Polsko touží po euru. Průzkum agentury Taylor Nelson Sofres zjistil, že 71% polských občanů podporuje přijetí eura a zánik zlotého. Vstup Polska do Evropské unie je také silný (60-65%), ale překvapivě o něco nižší.
Před dvěma dny snížila polská centrální banka úrokové sazby. Již včera se však ministr financí Grzegorz Kolodko nechal slyšet, že by si přál ještě nižší úrokové sazby.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek