Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise a ČNB spolupracují na zefektivnění dozoru nad devizovým trhem

Komise a ČNB spolupracují na zefektivnění dozoru nad devizovým trhem

20.08.2002 16:25
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy KCP a ČNB
V rámci zefektivnění dozoru nad devizovým trhem byla navázána úzká spolupráce mezi Komisí pro cenné papíry (Komise) a Českou národní bankou (ČNB). Při vzájemných jednáních bylo zjištěno, že ve vztahu k určitým operacím, resp. instrumentům využívaným na devizovém trhu nejsou zcela jednoznačně vymezeny kompetence obou správních orgánů. Zástupci obou institucí po diskusích a zvážení právních analýz dospěli k názoru, že na některé operace s finančními deriváty se vztahuje jak kompetence Komise , tak kompetence ČNB.

Účelem devizového zákona a zákona o cenných papírech je ochrana určitých práv a státem chráněných zájmů. Devizový zákon chrání devizové hospodářství České republiky a její národní měnu. Cílem zákona o cenných papírech je regulace finančního trhu a ochrana investorů.

V současnosti je vzhledem ke znění zákona o cenných papírech a devizového zákona situace osob s licencí obchodníka s cennými papíry a s devizovou licencí ČNB následující:

I. držitelé licence obchodníka s cennými papíry, kteří v současné době již poskytují zákazníkům investiční služby, jejichž předmětem je nákup/prodej nebo zprostředkování nákupu/prodeje investičních instrumentů obchodovaných na devizovém trhu, další oprávnění (devizovou licenci od ČNB) nepotřebují;
II. v případě, že devizové místo v rámci své činnosti povolené devizovou licencí může provádět pro zákazníky nákup/prodej nebo zprostředkování nákupu/prodeje finančních derivátů, jejichž podkladovým aktivem je cizí měna, nepotřebuje k této činnosti licenci obchodníka s cennými papíry od Komise.

Obchodníci s cennými papíry a devizová místa s příslušnou devizovou licencí tak mají v určitém rozsahu oprávnění ke stejným činnostem. ČNB i Komise tuto situaci považují za nežádoucí a odporující požadavkům na harmonizaci práva ČR s právem EU. ČNB a Komise budou spolupracovat na odstranění této dvojkolejnosti tak, aby byl nastaven jednoznačný a transparentní rámec pro poskytování služeb investorům v případě obchodování na devizovém trhu a aby bylo dosaženo harmonizace s požadavky práva EU.

ČNB i Komise dále důrazně upozorňují, že zákazníkům/investorům mohou poskytovat služby nákupu/prodeje nebo zprostředkování nákupu/prodeje ve vztahu k devizovým hodnotám a k investičním instrumentům pouze licencované osoby. Osoby nabízející služby zákazníkům bez příslušného povolení (devizové licence, licence obchodníka s cennými papíry) by se dopouštěly trestného činu neoprávněného podnikání.
Zákazníci využívající služeb takovýchto osob se vystavují značnému riziku zpronevěry finančních prostředků, které by takové osobě svěřili.
Komise i ČNB budou tvrdě postupovat proti osobám bez příslušného povolení („černým obchodníkům“), které nesplňují ani základní předpoklady k poskytování těchto služeb a zneužívají důvěru klientů.
Seznam osob, které nabízejí služby na devizovém trhu bez příslušného povolení lze nalézt na internetu na www.sec.cz.
Seznam devizových míst s příslušnou devizovou licencí je možno nalézt např. na internetu na www.cnb.cz.
Seznam licencovaných obchodníků s cennými papíry je možno nalézt na internetu na www.sec.cz.

Radka Procházková, KCP
Pavel Palivec, Česká národní banka


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách