Vláda se včera nedohodla na textu vládního prohlášení. Zasedání vlády České republiky také zatím nerozhodlo o návrhu státního rozpočtu na příští rok a debatu odsunulo na příští týden. Sporným bodem je zahrnutí jednorázových položek (privatizačních příjmů) do příjmů rozpočtu. Ministr financí Bohumil Sobotka, který navrhuje deficit SR ve výši 157,3 mld. Kč, se zahrnutím jednorázových položek nesouhlasí.
ČNB zveřejnila svou bilanci za červen. Peněžní zásoba měřená agregátem M2 zpomalila meziroční tempo růstu na +4,4% z +7,4% v květnu. Nižší růst byl způsoben zejména poklesem termínovaných korunových vkladů a vkladů v cizí měně, objem oběživa a běžných účtů naopak vzrostl.
2Q HDP ve Spojených státech byl nepříjemným překvapení, ekonomika rostla jen o 1,1% a růst za první čtvrtletí byl revidován z předchozích +6,1% na +5%. Podobně, směrem dolů byly revidovány i ostatní údaje o HDP od roku 1999.
Béžová kniha americké centrální banky (Fed) popisující vývoj ekonomiky v zhruba šesti týdnech do 23. července zdůraznila, stejně jako v červnu, nerovnoměrný vývoj z hlediska sektorů, slabým článkem je trh práce.
V USA byl také publikován červencový index nákupních manažerů (Chicago), jehož hodnota poklesla na 51,5 bodu z červnových 58,2 b. (trh očekával 56 bodů).
Předběžné odhady míry inflace v eurozóně hovoří o čísle 1,9% po 1,8% v červnu. Růst cenové hladiny byl pravděpodobně nižší než se očekávalo a míra inflace je také pod mezní hodnotou (2%) stanovenou ECB.
Francie: nezaměstnanost podle standardů organizace ILO v červnu vzrostla na 9% z květnové úrovně 8,9%.
Itálie: spotřebitelské ceny v červenci podle předběžného šetření vzrostly o 0,2% m/m, roční inflace by tak činila 2,2%
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek