Tržby v maloobchodním prodeji v dubnu meziročně vzrostly o 4,7%. Po očištění o sezónní vlivy činí přírůstek 3,9%. Jednoznačně dominantním faktorem zrychlení růstu tržeb je výkyv na trhu automobilů směrem vzhůru. S využitím jiných statistických zdrojů se však ukazuje zajímavý fakt. Zatímco dovozcům osobních automobilů se skutečně dařilo, podařilo se jim zvýšit své prodeje meziročně o 22%, škodovek se prodalo o 3,4% méně.
Český statistický úřad včera zveřejnil revizi čtvrtletních národních účtů České republiky od roku 1998 do roku 2001. Dolováním ve statistických výkazech lze učinit tři hlavní závěry: recese v letech 1997-99 neměla tak jednoznačný průběh, jak se doposud zdálo, amplituda poklesů HDP byla vyšší (s jistou dávkou nepřesnosti by se dalo říci, že recese byla hlubší) a zotavení z recese bylo silnější, než jak ukazovala předchozí data.
Inflace v eurozóně v květnu klesla na 2,0% z předchozích 2,4%. V porovnání s dubnem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1%. Vedení Evropské centrální banky tak může spát o něco klidněji, cíl ECB je totiž nastaven právě na 2%.
Zato v USA se spotřebitelské ceny v květnu nepohnuly ani o píď, což stlačilo meziroční míru inflace na 1,2% z dubnových 1,6%. Stejně jako v mnoha jiných zemích klesly v USA ceny energetických surovin (ropa, plyn).
Když už jsme u inflace, můžeme se zmínit také o britském rekordu. Inflace totiž klesla z 2,3% v dubnu na 1,8% v květnu, což je nejnižší úroveň za posledních 27 let.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek