Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

4.6.2002 9:20
Autor: 

Průměrná mzda v české ekonomice v 1. čtvrtletí činila 14 204 Kč. Tato úroveň představuje sedmiprocentní meziroční nárůst. Vzhledem k průměrné inflaci v uvedeném období ve výši 3,7%, činí reálné zvýšení průměrné mzdy 3,2%. V podnikatelském sektoru se průměrná mzda zvýšila na 14 749 Kč, tj. o 7,2% (reálně o 3,4%). V nepodnikatelské sféře činí průměrná mzda 12 047 Kč, což představuje přírůstek o 6,5% (reálně o 2,7%).

Státní rozpočet vykázal ke konci května schodek ve výši –32,4 mld. Kč. V porovnání se stejným obdobím roku 2001 je výsledek horší o –3,6 mld Kč. Celkové příjmy státního rozpočtu za pět měsíců letošního roku ve výši 257,1 mld Kč představují 37,2 % rozpočtu a proti rozpočtované alikvotě zaostávají o 30,5 mld Kč. Celkové výdaje 289,5 mld Kč představují 38,7 % plánovaného rozpočtu, což je pod úrovní pětiměsíční alikvoty o 22,6 mld Kč. Schodek na důchodovém účtu představoval 13,6 mld Kč.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže včera udělil nejvyšší pokutu za dobu své existence. Operátorům sítí mobilních telefonů, společnostem Eurotel a T-Mobile uložil zaplatit pokutu 63 mil Kč za zneužití svého postavení vůči Českému Mobilu. Obě společnosti se hodlají s ÚOHS soudit.

Slovenský státní rozpočet je na tom lépe než jeho český protějšek. Schodek na konci května činil 11,5 mld. Sk, což je o 3,9 mld. Kč více než ve stejnou dobu loňského roku. Celoročně plánovaný schodek by měl dosáhnout 38 mld. Sk. Slovenská centrální banka včera varovala vládu, že pokud vláda neomezí štědrost ve veřejných výdajích, hrozí slovenské ekonomice makroekonomická nerovnováha, jež by mohla vyústit v oslabení kurzu slovenské koruny.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data