Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Prohlášení předsedy vlády ČR Miloše Zemana k citovaným výrokům v izraelském tisku

19.2.2002 16:55
Autor: 

Následuje úplné znění tiskového prohlášení předsedy vlády ČR Miloše Zemana
Po zveřejnění mých vyjádření v izraelských sdělovacích prostředcích jsem s překvapením zjistil, že některé momenty nejsou v souladu s myšlenkami, které jsem se snažil prezentovat během mé oficiální návštěvy v Izraeli. Jsem si plně vědom vážnosti situace na Blízkém Východě, stejně jako akutní potřeby nalezení adekvátního řešení. I nadále jsem přesvědčen, že jakákoli forma terorismu toto úsilí podkopává. Nejen samotný terorismus, ale i jakoukoli formu jeho podpory z tohoto důvodu jednoznačně odsuzuji. V tomto duchu se plně ztotožňuji s definicí terorismu, tak jak byla přijata v rámci Evropské unie. Chtěl bych zdůraznit, že jsem nikdy nesrovnal Arafata s Hitlerem. Na otázku po možnosti takového srovnání jsem odpověděl: „Samozřejmě není mou povinností hodnotit Arafata“. Publikovaný text dopovědi však zněl: „Samozřejmě. Není mou povinností …“ Nechtěl jsem se vyjadřovat k samotné otázce ohledně srovnávání J. Arafata s A. Hitlerem. Chtěl jsem tím pouze vyjádřit samozřejmou připravenost odpovědět na takovou otázku.

V pasáži, ve které jsem zcela legitimně odsoudil politiku appeasementu před II. světovou válkou, jsem v žádném případě nechtěl vyvolávat dojem, že pokud by nebyly akceptovány návrhy předložené prezidentem republiky E. Benešem na řešení krize ve vztazích s německou menšinou na území ČSR, mělo by dojít k vyhnání této menšiny. Mé zásadní odsouzení politiky appeasementu, které považuji i dnes za mimořádně aktuální, jsem ilustroval anglickým idiomem "Take it or leave it", jehož význam jsem vyložil - přiznávám, že ne zcela přesným - "to expell". Je pochopitelné, že jsem neměl na mysli žádné jiné vyhnání než vyhnání negociátorů od jednacího stolu, což jasně vyplývá z mého zveřejněného tvrzení, že odsun byl přímým důsledkem II. světové války.

Jako předseda vlády České republiky bych chtěl v daném kontextu zdůraznit, že česká zahraniční politika vůči Blízkému Východu byla vždy realizována v úzké koordinaci se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou Evropské unie. V souladu s tím česká vláda považuje mírové řešení konfliktu na Blízkém Východě za jediné realistické východisko ze současné krize. Z tohoto důvodu považuji za žádoucí návrat všech zúčastněných stran k jednacímu stolu a pokračování jednání v duchu Mitchellovy zprávy a Tenetova plánu. Mírová jednání musí zohledňovat jak zákonná práva Palestinců včetně ustavení nezávislého palestinského státu, tak i bezpečnostní potřeby Státu Izrael. Nezbytným předpokladem pro úspěšné řešení je v prvé řadě viditelné úsilí všech aktérů konfliktu o zamezení jakékoli formy násilí, zejména teroru namířeného proti civilnímu obyvatelstvu, což umožní zřetelné snížení napětí v regionu.

V Praze dne 19. února 2002

Za správnost: Libor Rouček

(Zdroj: www.vlada.cz)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů