Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záznam z jednání bankovní rady ČNB ze dne 31. ledna 2002

Záznam z jednání bankovní rady ČNB ze dne 31. ledna 2002

12.02.2002 10:53
Autor: 

Následuje úplné znění zápisu
Prezentace 1. situační zprávy o hospodářském a měnovém vývoji byla založena na nové prognóze ekonomického vývoje pro období 2002-2003. Bylo konstatováno, že měnová sekce koriguje - v porovnání s prognózou z října 2001 - prognózu inflace i prognózu růstu HDP v horizontu nejúčinnější měnové transmise směrem dolů. Inflace bude v průběhu roku 2002 klesat až do června, kdy dočasně vybočí vlivem technických faktorů z cíleného koridoru. Od června do konce roku 2002 bude docházet ke zrychlování inflace a návratu do dolní poloviny koridoru. Rizika prognózy spočívají především v dopadech pomalého oživení v Německu, silného kurzu a v podcenění flexibility cen směrem dolů. Rizika jsou proto u inflační prognózy asymetrická – a to na protiinflační straně.

Prezentace dále obsahovala podrobnější analýzy z jednotlivých oblastí ekonomiky, z nichž byla prognóza odvozena. Růst domácí agregované poptávky je možno očekávat v rozmezí 3-4% v roce 2002 a 4-5% v roce 2003. V roce 2003 se bude postupně uzavírat negativní mezera produktu. Inflace bude tlačena k dolní mezi cíleného koridoru díky silnému protiinflačnímu vlivu externích faktorů. Korigovaná inflace bude mírně růst. Prognóza inflace pracuje s předpokladem značné rigidity cen směrem dolů. Budou-li ceny flexibilní, může být výsledná inflace nižší než uvádí prognóza. Zpomalení růstu měnových agregátů M1 a M2 signalizuje možné zpomalení ekonomického růstu. Na druhou stranu dochází k oživení úvěrové emise, které – pokud se potvrdí současná dynamika – bude znamenat návrat ke standardu pozorovanému ve srovnatelných evropských ekonomikách. Fiskální impuls byl oproti původnímu očekávání v roce 2001 spíše neutrální.

Bankovní rada navázala na prezentaci 1. situační zprávy diskusí o novém ekonomickém výhledu. Zazněly názory, že prezentovaný výhled je realistický a že situační zpráva přináší řadu argumentů pro snížení sazeb. Opakovaně ale také zaznělo, že rizika současné prognózy nejsou soustředěna pouze na protiinflační straně, především z pohledu domácích faktorů. Očekávaný růst domácí poptávky je poměrně silný, peněžní agregáty rostou tempem vyšším než nominální HDP, fiskální politika je uvolněná a nově dochází k oživení růstu úvěrů. Rok 2003 bude zřejmě rokem ekonomického oživení ve světě, může dojít i k růstu cen komodit na mezinárodních trzích. V horizontu nejúčinnější transmise by pak makroekonomický rámec působil příliš rozvolněně a inflace by se pohybovala spíše v blízkosti horní hrany cíleného koridoru.

Bankovní rada diskutovala v této souvislosti současnou výši úrokových sazeb. Bylo konstatováno, že v absolutním vyjádření jsou úrokové sazby historicky na dlouhodobém minimu. Nicméně bylo uvedeno, že tato hladina je konsistentní s novým ekonomickým výhledem za předpokladu, že během roku 2003 bude docházet k uzavírání produkční mezery. Dále bylo řečeno, že hladina sazeb je částečně dědictvím minulosti, neboť nízké sazby odpovídaly podmínkám velmi nízkého růstu, částečně kompenzací zpřísnění celkových měnových podmínek v důsledku silného kurzu koruny. Zazněly ale i názory, že s ohledem na zmíněná rizika rozvolněného makroekonomického rámce je zachování současné výše sazeb adekvátní reakcí.

Pozornost byla věnována dopadu uzavření dohody s vládou, která řeší problém kurzových dopadů devizových příjmů státu na posilující korunu. Shoda byla v tom, že dohoda má velký potenciál ke zmírnění tlaků na korunu, ale že její význam je vyhodnocován trhy pouze postupně.

Bankovní rada se věnovala diskusi prognózy inflačního vývoje v horizontu měnové transmise. Bylo uvedeno, že signalizované krátkodobé vybočení inflace z cíleného koridoru v průběhu roku 2002 je odrazem technických faktorů vývoje indexu spotřebitelských cen v průběhu roku 2001 a nikoli důsledkem měnové restrikce. Inflace je navíc k dolní hraně cíleného koridoru vychylována externími faktory. Dále bylo řečeno, že technické vybočení z koridoru není důvodem k měnově-politickému opatření, neboť úplné vyhlazení technické výchylky by bylo - vzhledem k délce měnové transmise - příliš nákladné z pohledu volatility významných ekonomických veličin. Dále zazněly názory, že lze použít změnu úrokových sazeb - ačkoli nejsou perfektním substitutem kurzu - ke zmírnění měnových podmínek, které se zpřísňují nejen vlivem posilující koruny, ale i vlivem klesajících inflačních očekávání.

Po projednání lednové situační zprávy rozhodla bankovní rada ČNB snížit limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace ČNB o 0,25 procentního bodu na 4,25 % a současně snížit diskontní a lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu na 3,25%, resp. 5,25% s účinností od 1.2. 2002 v poměru tři hlasy ku dvěma. Dva členové bankovní rady hlasovali pro ponechání sazeb ve stávající výši.

Přítomni: Guvernér doc. Ing. Z. Tůma, viceguvernér Ing. O. Dědek, CSc., viceguvernér RNDr. L. Niedermayer, vrchní ředitelka Ing. M. Erbenová, Ph.D., vrchní ředitel doc. Dr. Ing. J. Frait, ministr financí Ing. Jiří Rusnok


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data