Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Pokles cen ropy pokračoval i v posledním týdnu

16.1.2002 17:43
Autor: 

Země OPEC se obávají, že dlouhodobější zpomalení ekonomického růstu ve světě spolu s pravidelně nižší poptávkou během druhého čtvrtletí neumožní růst cen podle představ ropu expor-tujících zemí. Cena je citlivá i na prohlášení A.Greenspana, který projevil obavy o rychlost ekonomického oživení. Také OPEC nyní v souladu s všeobecnou vírou v oživení až během druhého pololetí očekává, že návrat ceny do rozmezí 22-28 USD/barel může nastat až v třetím letošním kvartálu.

Zásoby ropy a ropných produktů v USA minulý týden překvapivě vzrostly. Většinou se očekával pokles, mírná zima v listopadu a první polovině prosince ale snížila poptávku po ropných pro-duktech. Zásoby ropy jsou nyní na nejvyšší úrovni od 20.7.2001, díky nižší poptávce jsou rafinérské kapacity využívány na 89,4%, tj. o 2,3% méně než ve stejném období loňského roku. Došlo sice k mírnému snížení zásob motorové nafty a topného oleje, jejich stav je ale o 25% vyšší, než byl před rokem.

Koncem minulého kalendářního týdne klesla cena barelu ropného koše zemí OPEC na 18,53 USD. Za celý týden jeho průměr-ná cena byla 19,30 USD. Dne 15.1. se pak cena ropného koše dále snížila až na 17,97 USD/oz.

Podle časopisu Middle East Economic Survey klesla prosincová těžba 10 zemí OPEC (tj. bez Iráku) o 10 tis.barelů na 23,77 mil.barelů denně. Tento objem je 569 tis.barelů nad dohodnuté kvóty. Největším „hříšníkem“ je Nigérie, která těží denně o 300 tis.barelů více. Irák jako původně jedenáctý člen OPEC snížil těžbu o 720 tis.barelů denně, a to díky neshodám s organizací OSN. Odhady snížení těžby zveřejněné minulý týden počítaly s celkovým omezením 640 tis.barelů, skutečné celkové snížení je ale 730 tis.barelů.

Pokles ceny ropy v průběhu několika posledních dnů způsobilo příznivého počasí, které snížilo spotřebu především topného oleje. Druhým stejně závažným důvodem jsou pověsti o tom, že se nedaří dodržet kvóty dojednané mezi zeměmi OPEC a další-mi ropu exportujícími státy. Takovým příkladem je Rusko, které zatím sice dohodnuté limity dodržuje, zároveň ale odstranilo limity na export pohonných hmot. Na cenu dále působí všeo-becné povědomí o hospodářské recesi a tedy i snížené poptávce.

Ropa v minulém týdnu klesala. Pouze ve čtvrtek došlo k růstu, když se předpovídalo zvýšení poptávky po topném oleji v obdo-bí poklesu teplot v USA. Zásoby topného oleje jsou ale zřejmě dostatečné. Dolů pak poslala ceny občasná prohlášení o pro-dloužení ekonomické recese, zvláště pak páteční vyjádření A.Grenspana o nejistém oživení ekonomiky. Ani v dalším ob-dobí nečekáme změnu, cena by měla i stagnovat, popř. nadále mírně ztrácet.

TECHNICKÁ ANALÝZA
V průběhu poslední doby se cena ropy neúspěšně pokusila vymanit ze svého střednědobého i dlouhodobého sestupného trendu, kam ji ale opět vrátily její poslední poklesy. Včera byla na-konec zavírací spotová cena ropy Brent na hodnotě 18,25 USD/barel.

V současné chvíli se zdá, že některé indikátory již naznačují alespoň zmírnění poklesu, případně je tady i možnost stabilizace. Pohyb ceny ropy by měl být v tomto období shora omezen rezistencí, která je na úrovni 19,52 USD/barel. Pouze za výjimečných okolností by se cena ropy nyní mohla dostat k dalším rezistencím, které jsou na hladinách 20,95 USD/barel a 21,95 USD/barel.

Zdola by měl pohyb ceny ropy omezovat support, který je na úrovni 17,53 USD/barel. Ovšem při pokračování poklesu nelze vyloučit ani dosažení následujícího supportu, který je na hladině 17,00 USD/barel. Další support je potom až na úrovni 16,65 USD/barel.

(ČSOB - Trhy a komodity)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC