Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Pokles cen ropy pokračoval i v posledním týdnu

16.01.2002 17:43
Autor: 

Země OPEC se obávají, že dlouhodobější zpomalení ekonomického růstu ve světě spolu s pravidelně nižší poptávkou během druhého čtvrtletí neumožní růst cen podle představ ropu expor-tujících zemí. Cena je citlivá i na prohlášení A.Greenspana, který projevil obavy o rychlost ekonomického oživení. Také OPEC nyní v souladu s všeobecnou vírou v oživení až během druhého pololetí očekává, že návrat ceny do rozmezí 22-28 USD/barel může nastat až v třetím letošním kvartálu.

Zásoby ropy a ropných produktů v USA minulý týden překvapivě vzrostly. Většinou se očekával pokles, mírná zima v listopadu a první polovině prosince ale snížila poptávku po ropných pro-duktech. Zásoby ropy jsou nyní na nejvyšší úrovni od 20.7.2001, díky nižší poptávce jsou rafinérské kapacity využívány na 89,4%, tj. o 2,3% méně než ve stejném období loňského roku. Došlo sice k mírnému snížení zásob motorové nafty a topného oleje, jejich stav je ale o 25% vyšší, než byl před rokem.

Koncem minulého kalendářního týdne klesla cena barelu ropného koše zemí OPEC na 18,53 USD. Za celý týden jeho průměr-ná cena byla 19,30 USD. Dne 15.1. se pak cena ropného koše dále snížila až na 17,97 USD/oz.

Podle časopisu Middle East Economic Survey klesla prosincová těžba 10 zemí OPEC (tj. bez Iráku) o 10 tis.barelů na 23,77 mil.barelů denně. Tento objem je 569 tis.barelů nad dohodnuté kvóty. Největším „hříšníkem“ je Nigérie, která těží denně o 300 tis.barelů více. Irák jako původně jedenáctý člen OPEC snížil těžbu o 720 tis.barelů denně, a to díky neshodám s organizací OSN. Odhady snížení těžby zveřejněné minulý týden počítaly s celkovým omezením 640 tis.barelů, skutečné celkové snížení je ale 730 tis.barelů.

Pokles ceny ropy v průběhu několika posledních dnů způsobilo příznivého počasí, které snížilo spotřebu především topného oleje. Druhým stejně závažným důvodem jsou pověsti o tom, že se nedaří dodržet kvóty dojednané mezi zeměmi OPEC a další-mi ropu exportujícími státy. Takovým příkladem je Rusko, které zatím sice dohodnuté limity dodržuje, zároveň ale odstranilo limity na export pohonných hmot. Na cenu dále působí všeo-becné povědomí o hospodářské recesi a tedy i snížené poptávce.

Ropa v minulém týdnu klesala. Pouze ve čtvrtek došlo k růstu, když se předpovídalo zvýšení poptávky po topném oleji v obdo-bí poklesu teplot v USA. Zásoby topného oleje jsou ale zřejmě dostatečné. Dolů pak poslala ceny občasná prohlášení o pro-dloužení ekonomické recese, zvláště pak páteční vyjádření A.Grenspana o nejistém oživení ekonomiky. Ani v dalším ob-dobí nečekáme změnu, cena by měla i stagnovat, popř. nadále mírně ztrácet.

TECHNICKÁ ANALÝZA
V průběhu poslední doby se cena ropy neúspěšně pokusila vymanit ze svého střednědobého i dlouhodobého sestupného trendu, kam ji ale opět vrátily její poslední poklesy. Včera byla na-konec zavírací spotová cena ropy Brent na hodnotě 18,25 USD/barel.

V současné chvíli se zdá, že některé indikátory již naznačují alespoň zmírnění poklesu, případně je tady i možnost stabilizace. Pohyb ceny ropy by měl být v tomto období shora omezen rezistencí, která je na úrovni 19,52 USD/barel. Pouze za výjimečných okolností by se cena ropy nyní mohla dostat k dalším rezistencím, které jsou na hladinách 20,95 USD/barel a 21,95 USD/barel.

Zdola by měl pohyb ceny ropy omezovat support, který je na úrovni 17,53 USD/barel. Ovšem při pokračování poklesu nelze vyloučit ani dosažení následujícího supportu, který je na hladině 17,00 USD/barel. Další support je potom až na úrovni 16,65 USD/barel.

(ČSOB - Trhy a komodity)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data