Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Cena ropy se v uplynulém týdnu přiblížila 17 USD za barel

21.11.2001 17:08
Autor: 

Podle poslední zprávy API se minulý týden poptávka po lehkém topném oleji v USA více než zdvojnásobila. Zásoby této komodity také klesly celkově o 2,47 mil.barelů na 59,1 mil.barelů. To vedlo k růstu ceny jednoho galonu z dvouletého minima 49,7 Usc na 54,5 USc. Zásoby topného oleje a motorové nafty klesly o 699 tis.barelů. Jinak ale byla týdenní zpráva API příznivá, zásoby surové ropy i benzínu se zvýšily.

Oznámení ministrů zemí OPEC o snížení těžby od 1.1.2002 o 1,5 mil.barelů denně bylo zvláštní, protože snížení bylo podmíněno omezením těžby o 0,5 mil.barelů u ostatních ropu exportujících zemí. Přitom cena barelu ropy koše zemí OPEC byla 20.11. již jen 17,06 USD. Postoj zemí stojících mimo kartel OPEC stále není jednotný. Omán je ochotný snížit těžbu, toto snížení by ale mělo být 25 tis.barelů denně, tj. 2,6% jeho produkce. Přitom ještě v pátek oznámil vídeňský sekretariát OPEC, že Omán souhlasí se snížením o 40 tis.barelů. Norsko, které je třetím největším světovým exportérem ropy, zatím o snížení jen uvažuje. I to je úspěch, protože ještě koncem minulého týdne jakékoliv snížení odmítalo. Ochotu ke spolupráci se zeměmi OPEC projevuje zatím Mexiko, které je desátým největším ropným exportérem. Největší potíže má OPEC zatím s Ruskem. To dosud odmítalo snížení exportu, zatím souhlasilo s redukci 30 tis.barelů denně, tj o 0,4% z denní těžby 7 mil.barelů. Snížení ceny ropy na světovém trhu ale nakonec otřáslo přesvědčením Norska i Ruska. Jejich připojení se k snížení kvót již není vyloučené, a proto ropa poslední dny opět zamířila směrem vzhůru. Ke změně nálady na trhu může dále přispět nižší stav zásob topného oleje v USA. V týdenním horizontu proto předpokládáme spíše růst ceny.

Technická analýza
V průběhu uplynulého období cena ropy prošla prudkým poklesem, po kterém následovala vzestupná korekce. Včera byla zavírací spotová cena ropy Brent na hodnotě 18,53 USD/barel. Cena ropy se tak stále drží v mírném dlouhodobém sestupném trendu.
V současné chvíli se zdá, že cena ropy by v tomto období ještě měla pokračovat ve svém růstu a měla by se dostat přes rezistenci, která je na úrovni 18,84 USD/barel. Potom by se cena měla postupně začít přibližovat k další rezistenci, která je na hladině 20,07 USD/barel, což je ovšem současně podmíněno překonáním psychologické hodnoty 20,00 USD/barel. Cena ropy se již proto asi nedostane k dalšímu supportu, který je na úrovni 21,16 USD/barel.
Zdola by měl pohyb ceny ropy omezovat support na hladině 18,15 USD/barel a většina indikátorů nyní naznačuje, že k dalším supportům, které jsou na úrovních 17,00 USD/barel a 16,73 USD/barel, by cena ropy v tomto období klesnout neměla.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data