Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

MMF zveřejnil zprávu o ČR, rozpočtová politika opět pod palbou kritiky

30.10.2001 14:46
Autor: 

Jako každý rok i letos nás svou návštěvou poctili zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a na závěr mise zveřejnili své hodnocení české ekonomiky. Hodnocení současné situace se nijak zvlášť neliší od našeho pohledu, který znáte z našich komentářů. Zastavme se tedy u hlavního poselství nové zprávy a klíčových doporučení.

MMF se opět pozastavuje nad rozpočtovou politikou. Ve zprávě je uvedeno, že MMF zaráží skutečnost, že nový návrh rozpočtu nezahrnuje reformy, jež by vedly ke stabilizaci veřejných rozpočtů ve střednědobém horizontu, přestože sama vláda uvádí potřebnost těchto reforem a riziko vyplývající z rostoucích deficitů. MMF není jedinou institucí pozastavující se nad touto podivností ...

Obavy zástupců MMF vzbuzuje očekávaný masivní příliv kapitálu ze zahraničí v příštím roce, kdy je plánována řada privatizačních projektů. Příliv kapitálu ve formě privatizačních příjmů či projektů na "zelené louce" by mohl vést k dalším silným tlakům na posílení kurzu koruny. V tomto bodě zní doporučení MMF využít speciálního devizového účtu vedeného v ČNB. Navíc by však měla vláda společně s ČNB veřejně a v předstihu oznámit, jaké výnosy a v jakém objemu budou uloženy na speciálním účtu, čímž by se mohlo předejít spekulacím, které jsme mohli pozorovat krátce po prodeji státního podílu v Komerční bance.

Celková hospodářská politika by měla na ekonomiku působit podle názoru MMF neutrálně. Na jedné straně existuje potenciál k pokračování růstu domácí poptávky, na straně druhé se zvýšilo riziko negativního dopadu zpomalení globálního hospodářského růstu. Dříve MMF doporučoval restriktivní fiskální politiku vedoucí ke konsolidaci veřejných rozpočtů a mírně akomodativní měnovou politiku podporující domácí agregátní poptávku. Ve světle aktuálních informací, ochlazení hospodářské aktivity ve světě a posilující koruny, MMF doporučuje více uvolněnou měnovou politiku, jež by kompenzovala zpřísnění měnových podmínek z titulu reálné apreciace kurzu koruny, trvá však na restriktivní fiskální politice.

Prognózy MMF jsou tradičně opatrné. Pro letošní rok očekává MMF růst HDP o 3,3% a pro rok příští 3,5%.

Vláda doposud věnovala jen málo pozornosti doporučením nadnárodních institucí. Dokud vnímají problémy české ekonomiky jen MMF či Světová banka, plyne z toho pro nás jen špatné renomé. Až si těchto problémů začnou více všímat také ratingové agentury a zahraniční investoři, mohlo by být hůře. Kde by byla česká ekonomika bez přímých zahraničních investic ...

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba