Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Cena ropy se v minulém týdnu dostala pod 20 USD za barel

24.10.2001 16:00
Autor: 

Podobně jako minulý týden mezinárodní organizace IEA také sekretariát OPEC potvrdil, že v září snížilo deset členských zemí kartelu těžbu o 539 tis.barelů denně místo dohodnutého jednoho milionu. Celková produkce tak dosáhla 24,33 mil.barelů denně a byla o 1,13 mil.barelů vyšší, než byl dohodnutý limit. Mimo tato množství dodal na zářijový světový trh ještě 2,63 mil.barelů Irák. Možné další snížení těžby nepřipadá v nejbližších dnech v úvahu, kartel má obavy, že snížením své produkce uvolní místo exportu zemí mimo kartel. Proto bude OPEC další akce zřejmě konzultovat i s dalšími exportéry ropy. Průměrná cena ropy koše zemí OPEC byla v minulém kalendářním týdnu 19,31 USD/barel, v úterý 23.10. dále klesla na 19,10 USD/barel. Zásoby ropy a pohonných hmot se v minulém kalendářním týdnu v USA zvýšily. Jejich stav je vyšší zvláště v porovnání se stavem ve stejném období loňského roku, i když dlouhodobý průměr zásob je ještě vyšší. Vzhledem k snížení tempa růstu ekonomiky a tedy i stagnaci poptávky se však zásoby zdají zatím dostatečné.

V minulém kalendářním týdnu dále vzrostl dovoz surové ropy do USA o 0,6 mil.barelů na 9,1 mil.barelů denně. Využití rafinérských kapacit se zvýšilo z 92,3% na 92,7%.

Po počátečním pokračování poklesu ceny ropy na světovém trhu se v pátek cena zvýšila z obavy z možného omezení těžby ze strany zemí OPEC. V novém týdnu však opět převážil optimismus a cena znovu klesla. V úterý pak ropa stagnovala, spotová cena vzrostla, měsíční kontrakt ale klesl. Snížila se i cena americké WTI.

V nejbližších několika dnech předpokládáme stagnaci popř. ještě mírný pokles ceny ropy, v delším, řekněme několikatýdenním horizontu, je ale pravděpodobnější růst. Zásoby ropy a ropných produktů ve světě jsou totiž stále menší, než dlouhodobé průměry. Cena benzínu u amerických čerpacích stanic je navíc nyní asi o 20% pod úrovní cen ve stejném období 2000, a to by samozřejmě mělo vést k růstu spotřeby. S blížící se zimou lze rovněž v USA očekávat růst poptávky především po lehkém topném oleji. Další příčinou růstu by pak mohlo být zostření situace v arabských zemích nebo ve válce v Afghánistánu.

Technická analýza

V průběhu uplynulého období si cena ropy vytvořila dlouhodobé lokální minimum a pohybovala se i pod psychologickou hodnotou 20,00 USD/barel. Nakonec se ale cena ropy nad tuto hranici vrátila a včera byla zavírací spotová cena ropy Brent na hodnotě 20,15 USD/barel. V současné chvíli se zdá, že cena ropy by se mohla udržet nad hranici 20,00 USD/barel, případně v její těsné blízkosti. Pohyb ceny by měl být v rozmezí shora omezeném rezistencí na úrovni 20,78 USD/barel, případně by se mohla uplatnit i následující rezistence, která je na hladině 21,74 USD/barel. Při větším vzestupu ceny ropy by se pak mohla uplatnit další rezistence, která je na úrovni 23,28 USD/barel.

Zdola by pohyb ceny ropy měl omezovat support na hladině 19,38 USD/barel. Další supporty jsou relativně velice blízko a nacházejí se na úrovních 19,17 USD/barel a 18,90 USD/barel.

(Zdeněk Šafka - ČSOB)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data