Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

OPEC zvažuje možnost snížení těžby ropy

10.10.2001 16:16
Autor: 

Koncem minulého týdne se měla sejít mimořádná schůzka zástupců zemí OPEC a Ruska. Posoudit měla opatření na zamezení propadu ceny ropy pod psychologickou hranici 22 USD/barel. Schůzka byla nakonec ale odvolána. Koncem září se také zvýšil export z Iráku, který tak dosáhl limitu povoleného OSN.

Ministři zemí OPEC však přesto pokračují ve vzájemných konzultacích, protože cena surové ropy je stále pod jimi definovanou dolní hranicí. Shodují se v názoru, že poklesu ceny by zabránilo snížení těžebních kvót o dalších 700 tisíc až 1 mil.barelů za den. Snížení těžby dosud brání výjimečnost politické situace a možná i obavy, že Rusko a Mexiko by mohly výpadek dodávek částečně nahradit. Země OPEC tak pravděpodobně ještě nějaký čas vyčkají, jak se krize kolem Afghánistánu bude dále vyvíjet. Snížení těžby prosazuje především Saudská Arábie, Kuvajt a Irán by údajně nižší cenu po nějaký čas tolerovaly. V pondělí 8.10. byla cena ropného koše zemí OPEC již 19,75 USD/barel, 9.10. dále klesla na 19,61 USD. Další plánované setkání ministrů se má uskutečnit 14.11. ve Vídni, v případě dramatických změn ale dřívější schůzka není vyloučena.

Pro spotřebitele příznivou zprávou je pravidelná informace o stavu zásob ropy a ropných produktů v USA. Ze zveřejněných čísel plyne, že proti očekávání vzrostly zásoby benzínu. Vyšší proti loňskému roku jsou také zásoby nafty a topného oleje. Zajímavé je, že poptávka po palivu pro letecké tryskové motory se proti loňskému roku snížila o 16%. Růst zásob se přičítá jak oslabení celé ekonomiky tak i využití rafinérských kapacit, které se z 91,9% zvýšilo na 92,8%. Cena ropy od minulé středy kolísala mezi 20,5 a 21,35 USD/barel pro měsíční kontrakt Brent. Včerejší růst lze pak přičíst pověstem o dalším možném snížení těžebních kvót. To potvrzuje i dnešní pokračování růstu ceny k 22 USD. Nízká cena ropy kolem 20 USD nemá podle našeho názoru opodstatnění, a je proto třeba očekávat mírný růst. Nepředvídané politické či vojenské události by ale cenu ropy zvýšily výrazně.

Technická analýza
V průběhu uplynulého období se cena ropy postupně stabilizovala a pohybovala se v relativně úzkém rozpětí. Včera nakonec byla zavírací spotová cena ropy Brent na hodnotě 20,60 USD/barel.

V současné chvíli se zdá, že se cena ropy ustálila ve svém novém rovnovážném stavu, ale některé indikátory naznačují možnost růstu. Pohyb ceny by měl být v tomto období zdola omezen supportem na úrovni 20,41 USD/barel, případně by se mohl uplatnit i následující support, který je na hladině 19,95 USD/barel, což je již v těsné blízkosti psychologické hranice 20,00 USD/barel. Tento support by neměl být překonán, a proto by nemělo být dosaženo ani dalšího supportu, který je na úrovni 18,96 USD/barel.

Shora by pohyb ceny měla limitovat rezistence na hladině 21,95 USD/barel, ale při větším růstu ceny ropy by se mohla uplatnit i další rezistence, která je na úrovni 22,86 USD/barel. Za určitých okolností je růst spotové ceny ropy Brent možný k následující rezistenci, která je na hladině 25,25 USD/barel.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data