Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Tisková zpráva KCP: Návrh zákona o privatizaci obchodních rejstříků byl předložen do parlamentu

25.9.2001 16:05
Autor: 

(Následuje úplné znění tiskové zprávy KCP)
Návrh zákona o registrátorech, který připravila Komise pro cenné papíry ve spolupráci s Evropsko-českým fórem a ministerstvem spravedlnosti, byl v minulých dnech předán k projednání do parlamentu. Cílem zákona je zabránit průtahům při zápisech do obchodních rejstříků a dosáhnout stavu běžného v členských státech Evropské unie. Podle tohoto návrhu zákona by zápis do obchodního rejstříku prováděli tzv. registrátoři ve lhůtě do 5 dnů.

Od jara letošního roku Komise pro cenné intenzivně připravovala návrh zákona, jehož cílem bylo nově upravit vedení obchodního rejstříku. „Zákon by měl přinést kvalitativní zvrat nezbytný pro zlepšení podnikatelského prostředí v České republice“, říká Irena Pelikánová, členka prezidia Komise pro cenné papíry, která se na přípravě zákona významně podílela, a dodává: „Současný stav, který je všeobecně znám, odrazuje zahraniční investory a komplikuje život českým podnikatelům, ohrožuje prestiž práva a má v neposlední řadě velmi negativní dopad i na kapitálový trh.“

Řešení obsažené v novém zákoně, které je inspirováno ze zahraničí, stojí na tom, že by obchodní rejstřík vedli příslušníci nově konstituovaného svobodného povolání – registrátoři, kteří by získali oprávnění od ministerstva spravedlnosti. Registrátoři by vytvořili, organizovali a řídili registrátorské úřady v obvodech určených ministrem spravedlnosti. Návrhy na zápis by byly podávány na formulářích a s přílohami přesně určenými vyhláškou ministerstva spravedlnosti. Na tomto podkladě by registrátor ověřil soulad předložených dokumentů se zákonem a poté by v případě, že neshledá žádnou vadu, ve lhůtě 5 pracovních dnů provedl zápis. Provedení zápisu by mělo význam pravomocného rozhodnutí, proti němuž by byla přípustná správní žaloba před soud. U krajského soudu by působil vždy soudce pověřený dohledem nad obchodním rejstříkem, který by rozhodoval o těchto správních žalobách. Měl by však i další oprávnění. Jmenování registrátorů by příslušelo ministru spravedlnosti na základě výběrového řízení prováděného radou registrátorů. Ministerstvo spravedlnosti by zajišťovalo i kontrolu jejich činnosti.

V Praze dne 25. září 2001

Radka Procházková
Tisková mluvčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data